amerika gazete haberleri haberler
Blockchain

2022 için 5 kripto para tahmini! 2022 kripto tavsiyeleri!

Kripto para, 2021’in en tuhaf manşetlerinden birçoğunu yaptı. Güçlendiriciler, dijital para birimlerini, yeni ekonomiler yaratma ve banka hesaplarına erişimi olmayan insanları güçlendirme potansiyeline sahip, dünyayı değiştiren bir teknoloji olarak lanse etti. Eleştirmenler, kriptonun devasa çevresel ayak izine ve çevrimiçi suçtaki popülaritesine dikkat çekti. Bu görüşler arasındaki uçurumu kapatmak zor olacaktır.

Kripto para endüstrisinin çoğu, sevimli köpeklerin tuhaf memleri ve uzay emojisi tarafından desteklenen bir yutturmaca canavarı olarak işlev görür. Aynı endüstri, risk sermayedarlarından ve özel meraklılardan gelen şaşırtıcı miktarda fonun yanı sıra, parayla etkileşim biçimimizi kökten değiştirebilecek gerçek teknik yeniliklerle övünüyor. Ve çoğu zaman yenilikle birlikte olduğu gibi, elde ettiğimiz şey beklediğimiz gibi olmayabilir. CNET, uzmanlardan 2022’de kriptonun yeni topraklara yolculuğunda bize yardımcı olmalarını istedi. İşte bize söyledikleri.

1. Kripto ana akıma doğru ilerliyor

Büyük şirketler, kripto para biriminin işlerine nasıl uyduğunu anlamaya çalışıyor. Hedge fon yöneticilerinden Starbucks yöneticilerine kadar herkes, bu yıl dijital parayı nasıl kullandığımızı etkileyebilecek hamleler yapıyor. 

Manşetlerde kripto para birimini duyduğumuzda, genellikle Tesla CEO’su Elon Musk’ın tweet’leri, bir gecede milyonerler, pahalı dijital sanat ve hack’ler hakkındadır. Yine de daha büyük, temel değişiklikler, herhangi bir anda Twitter’a hakim olan herhangi bir kripto-hype makinesinden daha az gösterişli ve dikkat çekicidir. 

Stellar Development Foundation CEO’su Denelle Dixon, “Umarım faydaya daha fazla odaklanacağımızı göreceğiz” dedi. “Çok fazla heyecan yaratan birkaç kullanım örneğine odaklanmak yerine, gerçek değer yaratan kullanım örneklerine daha fazla odaklanıldığını ve finansal katılım hakkında daha fazla tartışmanın yapıldığını göreceğiz.”

2. NFT’ler yeni sahiplik fırsatları yaratır ve eskilerini yeniden karıştırır

NFT veya değiştirilemez token, çoğumuzun ilk kez 2021’de duyduğu popüler bir terimdir. Bir blockchain defteri kullanarak dijital mülkün sahipliğini belirlemenin yeni bir yolu olan NFT’ler, sanat ve koleksiyon sahnelerinde giderek daha popüler hale geliyor.

3. Daha büyük saldırılar ve daha büyük fidyeler

2021’de milyonlarca dolarlık fidye yazılımı ödemelerini kolaylaştırmak için kripto para birimleri kullanıldı. Bunun nedeni, dijital para birimlerinin onları suçlular için çekici kılan özellikler içermesidir. İzlemeleri zor, sınırları yok ve ödeme bir kez yapıldığında, geri çekilmek neredeyse imkansız. 

Chainalysis’in kıdemli teknoloji yetkilisi Gurvais Grigg, bir e-postada, “Daha fazla suçlunun kripto para birimine ve toplam anonimliğin yanlış anlaşılması nedeniyle yasa dışı fonları gizlemeyi vaat eden hizmetlere yöneldiğini görmeliyiz.” Dedi. “Bitcoin, onları meşru amaçlar için kullananlara hitap ettiği aynı nedenlerle suçlulara da hitap ediyor: Sınır ötesi, anlık ve akıcı.”

Grigg ve diğerleri, kripto para birimi sınırında gelişmekte olan ancak gelişen bir sektör olan merkezi olmayan finansın 2022’de siber suçlular için popüler bir hedef olmasını bekliyor. Merkezi olmayan finans veya DeFi, merkezi bir otorite veya kurumdan bağımsız olarak çalışan finansı içerir. İnsanlar bir banka veya kredi kartı ağına güvenmek yerine, dağıtılmış bir ağ üzerinde doğrudan DeFi ürünlerine bağlanabilir. 

Endüstri hala ilk günlerinde olsa da, DeFi, muazzam potansiyele sahip, hızla gelişen, son derece teknik bir alandır. Bu nedenle, büyük ilgi ve yatırım çekmiş ve suç faaliyeti için olgunlaşmıştır.

Grigg, “Suçluların DeFi’yi hem bilgisayar korsanlığı için bir hedef hem de para aklamayı denemek için bir araç olarak keşfetmesi muhtemeldir” dedi. “DeFi’nin ne kadar yeni olduğu ve gelişmiş pazarlardaki benimsenme patlaması nedeniyle, bu platformlar daha önce benzer saldırılar gerçekleştirmiş deneyimli suçlular için kolay hedefler.”

4. Stabilcoinler hakkında daha fazla şey duyacaksınız

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, oynaklıkları nedeniyle manşetlere girdi. Bir milyoner olabilir veya internetin hiper hızında hepsini kaybedebilirsiniz. Ancak bitcoin ile bir latte satın almayı deneyin ve bu oynaklık işleri hızlı bir şekilde karıştırabilir. 

Altta yatan bir varlığa bağlı olan bu kripto para birimi alt kategorisi, bu oynaklığın çoğunu azaltır. Stablecoin’ler, kripto para birimini günlük hayatın olağan işlemlerini yürütmek için kolayca kullanabileceğimiz bir şeye dönüştürmede hayati bir rol oynayabilir. 

“İnsanlar hem ödeme aracı olarak hem de dolar dijital para birimi olarak stablecoinlerdeki trendlere dikkat etmeye başlamalı. Sınır ötesi ödemeler, yardım indirimi, anında ödeme ödemeleri için kullanım örnekleri 2021’de gelişmeye başlıyor ve daha fazlasını göreceğiz.” Fintech firması Circle’ın ürün başkan yardımcısı Rachel Mayer bir e-postada 2022’de dedi.

Varlıkları daha verimli bir şekilde aktarmak, bir stablecoin’in temel değerlerinden biridir. Bu değer, dijital varlıkları ve nakit parayı hızlı ve verimli bir şekilde taşıması gereken şirketler için güçlüdür. 

5. Ufukta yeni kripto kuralları beliriyor

Washington milletvekilleri, kripto para biriminin büyük ve önemli bir şey olduğunu düşünüyor. Ama bunu anlamak için gözle görülür bir şekilde mücadele ediyorlar. Kripto’nun “tüp serisi” anını talihsiz bir temsilciden elementlerinden alması   sadece bir zaman meselesi olabilir .

Aralık ayında, altı kripto para şirketinden yöneticiler, gelecekteki mevzuat için potansiyel yolları tartıştıkları House Financial Services Committee’den önce ifade vermeye çağrıldı. ABD’deki kanun yapıcılar, stabil coin ihraççılarının banka olarak kabul edilip edilmeyeceği, kripto para biriminin ne zaman vergilendirileceği ve son derece teknik ve karmaşık bir sektörde işlevsel kuralların nasıl oluşturulacağı gibi bir dizi konuya ilgi duyduklarını ifade ettiler. Bu zor bir şey. Doğru standartları oluşturmak zaman alacaktır. 

Meclis komitesinden önce ifade veren yöneticilerden biri olan Dixon, “Kripto ve blok zinciri hakkında çok daha fazla konuşma olacağını düşünüyorum” dedi. Dixon daha önce 2019’da Mozilla’daki görev süresi boyunca bir Meclis komitesi önünde ağ tarafsızlığı konusunda ifade vermişti ve konu yeni teknolojiyi düzenleme konusunda hiçbir yanılsama içermiyor. Bazı söylemler olumlu, bazıları olumsuz olacak, “ancak bu konuşmaları yaparak, politika yapıcıların ve düzenleyicilerin daha fazla odaklandığını göreceğimizi ve umarım, daha geleneksel işletmelerin buna daha fazla odaklanacağını düşünüyorum. ” 

Amerikalılar kripto odaklı mevzuat için kapsamlı bir çerçeve görmeden önce ulaşılması gereken daha fazla dönüm noktası olabilir. Ancak endüstri liderleri ve seçilmiş yetkililer birlikte çalışabilirse, çevre ve güvenlik endişeleri ele alınırken düzenli kripto para kullanıcıları ve yatırımcıları fayda sağlayabilir. 

Grigg, “Kripto para birimi endüstrisinin düzenlenmek istediğini, ancak önerilen düzenleyici çerçevelerin uygulanabilir olmasını sağlamak istediğini anlamak önemlidir” dedi. “Dünya çapındaki hükümetler, tüketicileri koruyan ve yeniliği teşvik eden yasalar oluşturmak için endüstri oyuncularıyla birlikte çalışıyor.”

Kripto para endüstrisi büyüdükçe, henüz hayal bile edemediğimiz şekillerde değişmeye devam edecek. Ancak bir şey açık: Kripto geleceğimizin bir parçası olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama