amerika gazete haberleri haberler
Yazılım

AAC nedir? Gelişmiş Ses Kodlama nedir?

Gelişmiş ses kodlaması (AAC), şema dijital ses dosyalarını sıkıştırmak ve kodlamak için kullanılan bir tekniktir.

AAC teknolojisi, ses dosyalarını orta ila yüksek bit hızlarında kodlamak için kullanılabilir. AAC, MP3’ün (ISO/MPEG Ses Katmanı -3) mantıksal halefi olacak şekilde inşa edilmiştir ve aynı bit hızında öncekinden daha iyi ses kalitesi sunduğunu iddia etmektedir.

AAC tekniği, yüksek kaliteli dijital ses vermek için gereken veri miktarını en aza indirmek için iki ana kodlama stratejisinden yararlanmayı içerir. Alakasız olan sinyal bileşenleri atılır. Kodlanmış ses sinyalindeki fazlalıklar silinir.

Dijital ses dosyalarının kodlanması aşağıdaki adımları içerir:

  1. Modifiye ayrık kosinüs dönüşümü (MDCT), sinyali zaman alanından frekans alanına dönüştürmek için kullanılır. Filtre bankaları, belirli sayıda zaman örneğini frekans örneklerine dönüştürmek için kullanılır.
  2. Frekans alanı, bir psikoakustik model kullanılarak nicelenir ve daha sonra kodlanır.
  3. Uygun dahili hata düzeltme kodları uygulanır.
  4. Sinyal istiflenir veya iletilir.
  5. Örnek bozulmasını önlemek için her çerçeve için Luhn mod N algoritması kullanılır

AAC, 8Hz ile 96kHz arasında ve 48 kanala kadar frekansları örnekleyebilir. Ayrıca karmaşık darbeler ve kare dalgalar içeren sesi MP3’ten daha iyi sıkıştırabilir.

AAC, Dolby Laboratories Inc., Sony Corp. ve Nokia Corp gibi bazı büyük şirketler tarafından kullanılan uluslararası bir standarttır. AAC ayrıca Apple tarafından iTunes Store video dosyalarında .m4v formatı için varsayılan ses codec bileşeni olarak kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama