amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

ABD’de temyiz mahkemesi kararını verdi: Halkbank davası askıya alındı

Bu karar, Halkbank’a ceza davasına karşı savunma yapmak zorunda kalmadan temyize gitme imkanı da sağlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Manhattan 2. Temyiz Mahkemesi, Halkbank’ın ABD Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı itiraz başvurusu sonuçlanana kadar federal hükümetin bankaya karşı açtığı davayı askıya almaya karar verdi.

ABD Adalet Bakanlığı, ertelemeye yönelik açıklamasında, “Halkbank’ın asılsız iddiaları ne önemli sorular doğurdu ne de hızlı bir yargılamada kamu menfaatini aştı” ifadeleriyle tepki gösterdi.

HALKBANK SAVUNMA YAPMADAN TEMYİZE GİDEBİLİR

Banka, ‘yaptırımlardan kaçınmak için İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki para hizmeti sağlayıcıları ve paravan şirketler kullandığı’ iddiasıyla kendisine yöneltilen ‘banka dolandırıcılığı’, ‘kara para aklama’ ve ‘komplo’ başlıklı suçlamaları reddediyor.

Manhattan 2. Temyiz Mahkemesi’nin kararı, aynı zamanda Halkbank’a ceza davasına karşı savunma yapmak zorunda kalmadan temyize gitme imkanı da sağlıyor.

NE OLMUŞTU?

ABD federal hükümeti, Halkbank’a, İran’a yönelik yaptırımları deldiği gerekçesiyle dava açmıştı.

Halkbank, “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında “ABD’de yargılanamayacağı'” gerekçesiyle temyiz mahkemesine yaptığı başvuru sonuçlanana kadar, federal mahkemedeki yargı sürecinin askıya alınmasını istemişti. Federal Mahkeme bu talebi kabul etmeyince, Halk Bankası Temyiz Mahkemesine başvurmuştu.

Daha önce de Temyiz mahkemesi bankanın söz konusu yasa kapsamında ABD’de yargılanamayacağı gerekçesiyle yaptığı başvuruyu inceleyip karar verene kadar, federal mahkemedeki yargı sürecinin bekletilmesine hükmetti.

Ardından Temyiz Mahkemesi, Halkbank’ın İran’a yönelik yaptırımları ihlal etmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle yargılanabileceği yönünde karar verdi.

Savcılar tarafından Halkbank’a ABD’nin İran’a yönelik ekonomik yaptırımlarını toplamı yaklaşık 20 milyar dolara varan operasyonlarla delme suçlaması yöneltiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama