amerika gazete haberleri haberler
İnceleme

Airbus’tan Yeni Uçan Taksi Modeli

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Avrupa merkezli Airbus, düzenlediği Sürdürülebilir Havacılığa Öncülük konulu zirvede, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına sunduğu uçan taksi modeli CityAirbus modelinin gelecek versiyonunu tanıttı.

Çevresel ve sosyal kaygıları ele alarak, kentsel hava taşımacılığının şehirlere sürdürülebilir bir şekilde entegre edildiği yeni bir pazar yaratma arayışında olan şirket, yeni CityAirbus NextGen’i elektrikle çalışan sekiz adet pervane, sabit kanatlar, V şeklinde kuyruk ile donatılmış ve sıfır emisyonlu bir uçan taksi olarak tasarladı. Otonom uçuşla 4 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan araç, 80 kilometre menzile ve 120 kilometre hıza ulaşabiliyor. Ayrıca, kent içinde kullanılacağı için ses seviyesine de dikkat edilen uçak, uçuş sırasında 65 desibel ve iniş sırasında ise 70 desibel altında sese sahip.

Yapılan açıklamaya göre şirketin diğer modelleri olan Vahana ve CityAirbus, toplamda 242 uçuş ve yer testi gerçekleştirerek yaklaşık 1.000 km uçarken, yeni CityAirbus NextGen modelinin ise ilk uçuşunun 2023 yılında yapılması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama