amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Akhilleus kimdir? Aşil hayatı ve tarihi! Akhilleus’in dönemi nedir? Aşil savaşları neler?

Korkunç Myrmidonların lideri, şehirleri yağmalayan ve Hector’un katili, tanrısal Aşil savaşta tamamen yenilmezdi ve yalnızca Apollon’un ilahi müdahalesi sonunda hepsinin en büyük Yunan savaşçısı olarak uzun saltanatına son verdi . Helen’i yeniden ele geçirmek için Truva’ya giden tüm yıldızlı Yunan ordusunun en cesur, en güçlü ve hatta en iyi görünen kahramanı olan Aşil, kendi iyiliği için fazlasıyla gururlu ve huysuzdu ve pervasız öfkesi her ikisine de mal olacaktı. yurttaşlar ve düşman canım.

ERKEN DÖNEM

Gelen Yunan mitolojisinde , Aşil Peleus’un ve Thetis’e Nereid doğdu. Annesi, oğlunu ölümsüz kılmak için onu ilahi bir ateşin ya da bazı hesaplarda Styx Nehri’nin başında tuttu. Bununla birlikte, bebek topuğundan askıya alındı ​​ve bu nedenle vücudunun bu kısmı ölümlü bir et olarak kaldı ve sonuçta bu zayıflık Aşil’in düşüşüne yol açacaktı. Oğlunun şanlı ama kısa bir hayata kaderinde olduğunu bilen Thetis, Aşil’i dünyadan uzak tutmaya çalıştı ve bu nedenle oğlan, Lykomedes’in kraliyet ailesiyle, hatta bazı hesaplarda kız kılığına girerek Skyros’ta büyüdü. Bazı hesaplar, kahramanın eğitimini, Herkül’ü de öğrencilerine dahil eden bilge ata Chiron’a borçludur .

TRUVA SAVAŞI

Bugüne kadar Achilles ilişkin bilgimizin en zengin kaynağıdır maceralarına olan Homeros Truva ait hesabındaki’ Savaşı içinde İlyada . Aslında, Aşil’in parçanın yıldızı olduğu makul bir şekilde tartışılabilir ve Homer’in kendisi de öyküsünü Aşil’in öfkesinin bir öyküsü olarak tanımlar. Kitabın başlarında, OdysseusIthaca’nın kurnaz kralı, Aşil’i bulmak ve Yunanlılar ile Truva atları arasında yaklaşan savaşa katılmaya ikna etmek için bir göreve gönderilir. Odysseus müthiş bir müzakereciydi ve Aşil’in zafere susamışlığıyla elçilik başarılı oldu ve Aşil oğlu Neoptolemus’u geride bırakarak Truva’ya doğru yola çıktı. Onunla birlikte, her biri kendi özel ordusundan 50 adam taşıyan 50 hızlı gemi gitti – Zeus tarafından karıncalardan dönüştürülen ve oğlu Aiakos, Aegina Kralı ve Peleus’un babası olan korkunç savaşçılar .

Achaean Truva kuşatması on yıl sürdü ve bu süre zarfında Aşil savaşta mükemmelleşti ve çevredeki en az 23 şehri yağmaladı. Çatışmanın başlarında, kahraman Truva prensi Troilus’u bir baharda içerken ve Apollo’nun onuruna kurban ederken pusuya düşürdü. Bu, Yunanlılar için tesadüftü, bir kehanet gibi, prens 20 yaşına gelmeden öldürülürse Truva’nın düşeceğini bildirmişti. Bazı hesaplarda, Troilos cinayeti bir Apollon tapınağında meydana geldi ve bu, okçu tanrının Aşil’e olan kader kinini açıklayabilir. O zamanlar, bu noktada Yunanlılar için işler oldukça iyi görünüyordu, ancak Miken Kralı ve Yunan kuvvetlerinin lideri Agamemnon , en büyük savaşçısıyla birlikte düştüğünde ve Achilles çatışmadan çekildiğinde, servetleri daha da kötüye gitti . Kavga Aşil’in baskınlarından birinde iki güzelliği kaçırmasından sonra başladı – Briseis ve Chryseis. İlkini kendisi için saklayarak, Chryseis’i Agamemnon’a verdi. Ancak, Chryseis’in babası Chryses, kızın sağ salim dönüşü için cazip bir fidye teklif etti. Agamemnon reddetti ve belki de kız Apollon’un rahibesi olduğu için, tanrı karardan memnun değildi ve bir veba gönderdi.Achaean kampını mahvetmek için. Agamemnon sonunda ödülünden feragat etti, ancak kaybında kendini teselli etmek için Briseis’i hemen Aşil’den aldı. Bu kavgaya karışan ve tüm yurttaşlarının önünde onursuz olduğunu iddia eden Aşil ve Myrmidonları, savaşın geri kalanında oturmak için kamplarına girdiler.

Tılsımlı savaşçıları olmadan Achaean’ların servetleri azaldı ve Truva atları Aşil’in yokluğundan güvenlerini aldılar, hatta saldırılarında Achaean kampının duvarlarına tehlikeli bir şekilde yaklaştılar ve Yunan gemileri arasında yangın çıkarmayı başardılar. Agamemnon müthiş hediyeler ve Briseis’in dönüşünü teklif etti, ancak boşuna ve bu büyük tehlike anında, Aşil’in büyük arkadaşı Patroclus (Patroklos) bile kahramandan kavgaya yeniden girmesi ya da en azından ona liderlik etmesine izin vermesi için yalvardı. Myrmidonlar savaşta. Aşil, ikincisini kabul etti ve Patroclus’a zırhını vererek, arkadaşının yalnızca savunma eylemine gireceği ve Truva atlarını Truva’ya geri getirmeyeceği sözünü verdi. Truva atları, zırhlı Patroclus’u gördüklerinde, Aşil’in yargılamaya yeniden girdiğini düşündüler ve bir panik ortaya çıktı. Başarı ile kızaran Patroclus, Zeus’un oğlu Likya Sarpedon Truva surlarına ulaştı. Ne yazık ki Truva atlarının koruyucusu olan genç savaşçı Apollo o anda müdahale etmeye karar verdi ve vücudundan miğfer ve zırhı vurdu ve Euphorbos’un mızrağını sırtından vurması için yönlendirdi. Patroclus sadece darbeyle yaralandı, ancak Truva prensi Hector son ve ölümcül darbeyi vermek için hazırdı. Daha sonra, Menelaos ve Ajax liderliğindeki Achaean’ların sonunda düşmüş Patroclus’u kamplarına geri götürmeyi başardıkları , cesedin ele geçirilmesi üzerine uzun bir savaş izledi .

Aşil’in Öfkesi

Achilles trajediyi keşfettiğinde öfkeden deliye döndü; şimdi savaşacak ve arkadaşının ölümü için korkunç bir intikam alacaktı . Hemen annesi Thetis’ten yeni zırh sağlamasını istedi ve metalurji tanrısı Hephaistos’u kahraman için şimdiye kadar yapılmış en muhteşem zırhı yapmak için görevlendirdi . Homer, zırhı çok detaylı bir şekilde anlatıyor; pırıl pırıl kalkan her türlü sahneyi altın , gümüş ve emaye olarak tasvir ediyordu, balçıklar parıldayan tenekeydi ve miğferde altın bir arma vardı. İlahi zırhıyla donanmış ve hala öfkeyle öfkelenen adam-kırıcı Aşil, bir kez daha savaş alanına gitti ve düşmanı sola, sağa ve merkeze yönlendirerek Hades’e uzun bir Truva kahramanı dizisi gönderdi . Daha sonra Hector’un peşinden gitti ve Apollo üç kez prensi sis bulutları içinde korumaya çalışsa da, ikisi sonunda Truva’nın duvarlarının dışında tek bir savaşta karşılaştı. Hektor, kendisi büyük bir savaşçı olmasına rağmen, Truva Atı’nı hızla gönderen ve arabasına bağlayan Aşil’in kederli ailesinin tam görüntüsünde cesedi şehrin duvarlarının önüne sürükledi ve sonra geri döndü. Achaean kampı, günahkar bir eylem, antik savaşın tüm görgü kurallarını çiğniyor . Truva Kralı Priam, Aşil’e oğlunun cesedini uygun bir cenaze töreni yapabilmek için iade etmesini rica etmek için düşmanının kampına gizlice seyahat etti . Uzun ve dokunaklı bir temyizden sonra ve Athena’dan biraz ekstra öğüt aldıktan sonra Aşil nihayet eski kralın isteğini kabul etti.

Bu dramatik olaylara rağmen, savaş devam etti ve Aşil yargılamalara egemen olmaya devam etti, hatta Etiyopyalıların Kralı ve Priam’ın yeğeni Memnon’u öldürdü. Ancak, büyük savaşçı için son yakındı. Tıpkı annesinin korktuğu gibi, şan ve şöhrete sahip olmasına rağmen, kahramanımız en iyi döneminde kesilecekti. Bir kez daha, insan işlerine müdahale eden ve Paris tarafından serbest bırakılan bir oku yönlendiren Apollo oldu.- ilk etapta adil Helen’i kaçırarak savaşı başlatan Truva prensi. Elbette ok savunmasız tek yere, topuğa çarptı ve böylece Aşil Hades’e gönderildi. Kahraman Ajax cesedi kurtarmayı başardı ve onu, düşmüş savaşçının onuruna cenaze oyunlarının yapıldığı Achaean kampına götürdü. Muhteşem zırh, Ajax ile bir tartışmanın ardından, tahta at oynaması sonunda Yunanlılar için kuşatmaya ve zafere son verecek olan Odysseus’a verildi.

Sanatta Temsiller

Aşil her yerinden vazo görünen, antik Yunan sanatta, popüler bir konu Yunanistan’da dan, Atina Mykonos için. MÖ 7. yüzyıldan 5. yüzyıla kadar siyah ve kırmızı figürlü çömleklerle ilgili sahneler arasında Peleus’un oğlunu Chiron’un bakımına vermesi, Aşil’in ilahi zırhını annesi Thetis’ten, prens Troilus’u takip eden kahraman, Hector’u öldürmesi ve Truva’yı sürüklemesi yer alıyor. arabasının arkasında prens. Aşil, zırhın içindeyken, çoğunlukla bir Korint kaskı ve gorgon cihazı olan bir kalkan takar. En yaygın temsillerden biri (150’den fazla var), Aşil ve Ajax’ın zırhlarını giymiş ve Truva Savaşı’nda bir mola sırasında zarlarla rasgele bir tahta oyunu oynayan tasviri. Belki de en ünlü örnek siyah bir figürdürMÖ 530’dan kalma ve şimdi Vatikan Müzesi’nde bulunan amfora .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama