amerika gazete haberleri haberler
İncelemeTeknoloji

Almanya’da Sürücüsüz Minibüs Seferleri Başladı

Hamburg’da sürücüsüz minibüs sefere başladı. HEAT (Hamburg Elektrikli Otonom Ulaşım) adı verilen proje ile 2 km’lik bir yol boyunca seyahat eden sürücüsüz bir minibüs kaldırım kenarına yerleştirilen veri altyapısı tarafından desteklenerek çalışıyor.

Almanya’da otonom minibüsün gerçek trafik koşulları altında ve bir kontrol merkezi aracılığıyla çalıştığı ilk araştırma projesi olan HEAT’te, geliştirilen araç üç koltuğa ve dört kişilik ayakta yolcu kapasitesine ve engelli yolcular için giriş ve çıkış rampalarına sahiptir. Pandemi nedeniyle halihazırda yürürlükte olan hijyen düzenlemelerinden dolayı kapasite aynı anda üç kişi ile sınırlandırılmıştır.

Yarının sürdürülebilir, kullanıcı odaklı mobilitesinin nasıl olabileceğini gösteren bu projede, aracın çevresini doğrudan gözlemlemesi ve değerlendirmesi, kameralar tarafından desteklenen radar ve lidar sensör sistemi ile yapılmaktadır. Minibüs ayrıca Siemens Mobility tarafından geliştirilen ve Hamburg Verkehrsanlagen (HHVA) tarafından kurulan yeni güzergâh altyapısını ve şehrin yüksek çözünürlüklü bir haritasını da kullanmaktadır. Minibüs, konumunu tam olarak belirlemek için haritadan gelen bilgiler ile yakın çevresinden gelen verileri karşılaştırmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama