amerika gazete haberleri haberler
Yazılım

APL Programlama Dili nedir?

Programlama Dili (APL) ilk olarak 1962 yılında Kenneth E. Iverson tarafından aynı adlı kitapta tanımlanmıştır. APL, matematiksel gösterimlerin bir bilgisayar tarafından yorumlayıcı bir şekilde katı ifadesine yönelik etkileşimli ve yorumlanmış üçüncü nesil bir dildir (3GL). APL, soyut problem çözmenin uygulanmasına izin verirken onları manipüle eden dizilerin ve operatörlerin kısa bir temsiline sahiptir. Bunu çeşitli alanlardan yapar ve bilgi işlem platformu özelliklerinden bağımsız algoritmaları ifade eder.

Bugün APL, bir dizi ticari ve ticari olmayan satıcı tarafından entegre geliştirme ortamlarında (IDE) sağlanmaktadır.

APL olarak bilinmeden önce, dil sadece Iverson’ın Dili olarak biliniyordu.

APL, matematik, bilimsel araştırma, görselleştirme, mühendislik, robotik ve aktüerya bilimi gibi çeşitli problem alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Dil, benzersiz ve standart olmayan APL karakter seti ile yazılmıştır. Iverson, bu seti kullanmanın normal bir karakter setini aşan bir notasyon yeteneği ürettiğini iddia etti. Buna göre, APL’nin gücü, ortak dizi operatörlerinin, fonksiyonlarının ve bunların kombinasyonlarının tek bir tahsis edilmiş sembol (ilkel) ile gösterilmesine dayanır. Sonuç, okunması kolay olmayan bir dildir. Ancak APL, finans, sigorta ve matematik uygulamalarında küçük ama ateşli bir kullanıcı tabanına sahiptir.

APL programlarının derlenmek yerine APL çalışma alanında yorumlanması daha olasıdır. Yukarıdan aşağıya doğru değerlendirilen diğer dillerden farklı olarak APL ifadeleri sağdan sola doğru değerlendirilir. Başlangıçta, APL kontrol yapıları içermiyordu. Bununla birlikte, modern uygulamalar genellikle veri ayrımına ve program akışı kontrolüne izin veren kapsamlı bir dizi kontrol yapısı içerir.

APL, Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) ve Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından standardize edilmiştir.

APL programları en iyi, APL’ye özgü sembolik gösterime sahip özel bir klavye kullanılarak veya genel bir klavyenin yeniden eşlenmesi ve APL işlevlerini belirtmek için APL dil çıkartmaları kullanılarak yazılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama