amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

AR, yapay zekayı ‘en yıkıcı’ gelişen teknoloji olarak geride bırakıyor

GlobalData’dan yeni bir rapor , profesyonellerin artık AR’nin sektörlerini AI’dan daha fazla bozacağına inandığını ortaya koyuyor.

30 iş sektöründeki 2.341 katılımcının yüzde 70’i, AR, yapay zeka, siber güvenlik, bulut bilişim, IoT, blok zinciri ve 5G olmak üzere yedi yeni gelişen teknoloji arasından sektörlerini en çok bozan olarak seçti.

GlobalData’da Kıdemli Analist olan Filipe Oliveira, “İnsanların AR’yi nasıl gördüğündeki bu değişiklik, yalnızca geçici bir an değil, muhtemelen uzun vadeli olacaktır. İnsanların yarın büyük bir fark yaratacağına inanmasalar da teknolojiye ısındıkları açık.”

Yapay zeka, teknolojiye olan güven söz konusu olduğunda biraz geri kazanıyor. Ankete katılanların yüzde 57’si, AR için sadece yüzde 26’ya kıyasla AI’nın tüm vaatlerini yerine getireceğine inanıyor.

Aynı doğrultuda, yüzde 31’i AI için “Teknoloji abartılıyor, ancak bunun için bir kullanım görebiliyorum” diye düşünürken, büyük bir yüzde 50’si AR için aynı şeyi bildiriyor.

Apple’ın en yeni mobil cihazlarına bir LiDAR sensörü ekleme kararı, AR’nin kitlesel olarak benimsenmesine yönelik önemli bir adım olarak görülüyordu. Heyecan, aynı zamanda, sanal olarak geliştirilmiş fiziksel gerçekliği fiziksel olarak kalıcı paylaşılan sanal alanlarla birleştiren sözde “metaverseler” etrafında büyüyor.

Çin’in önde gelen AI şirketlerinden biri olan SenseTime , bu haftanın başlarında bir metaverse oluşturmak için BilibiliWorld ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Deneyim, oyuncuların gerçekliği sanallıkla kusursuz bir şekilde harmanlayan rol yapma oyunlarının keyfini çıkarmasını sağlamak için SenseTime’ın AI ve karma gerçeklik teknolojilerinden yararlanır.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg kısa süre önce şirketin “bizi öncelikle bir sosyal medya şirketi olarak gören insanlardan bir metaverse şirketi olmaya etkili bir şekilde geçeceğini” söyledi. Oculus’un sahibi olarak Zuckerberg’in Facebook’un geleceğine ilişkin planları, muhtemelen insanların, Ernest Cline’ın Ready Player One romanında ve 2018 film uyarlamasında tasvir edilene benzer geniş bir sanal alan düşünmesini sağlayacaktır.

Bazı insanlar, Facebook gibi potansiyel olarak her yerde bulunan bir dünya ve tükettikleri içerik üzerinde kontrol sahibi olan büyük bir merkezi şirket hakkında endişelerini dile getirdiler. Birçoğu, açık kaynaklı merkezi olmayan bir sürümün hayati olduğuna inanıyor:

Zuckerberg, kendi adına, hiçbir şirketin metaverse’i çalıştırmayacağını ve bunun birçok farklı oyuncu tarafından işletilen “bedenlenmiş bir internet” olacağını iddia ediyor.

Decentraland , gerçekten merkezi olmayan bir sanal alanın nasıl görünebileceğinin erken bir örneğidir. Platform, özel dünya içi öğeler sunmak için NFT (Fungible Token) eğiliminden yararlanmanın yanı sıra hangi içeriğe izin verildiği gibi politika kararları vermek için bir DAO’dan (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) yararlanır.

AR ve AI, genellikle el ele gidebilen önemli gelişen teknolojilerdir, ancak ikincisinin, profesyoneller arasındaki perspektifini, önümüzdeki yıllarda endüstrileri üzerinde en büyük etkiye sahip olarak kaybedeceği açıktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama