amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

ARKEOLOGLAR 10.000 YILLIK BİR SAKIZ PARÇASINDA DNA BULDULAR

Uppsala Üniversitesi’nden arkeolog Natalija KASHUBA geçtiğimiz günlerde eski İsveç kıyılarında Huseby-Kiev’de yaşamış iki kadın ve bir erkeğin çiğnemiş olduğu sakızları kullanarak bu insanların DNA’larını bulduğunu ifade etmiştir. Haberde, bu araştırmanın insanların Buz Devri’nden sonra İskandinavya’ya nasıl göç ettikleri hakkında büyük bir ipucu olduğunu belirtmektedir. Huseby-Kiev’de bulunan sakız, İskandinavya’da bugüne kadar elde edilen en eski insan DNA’sı olup bu toplulukların birbirleriyle ilk kez karşılaştığı zamanlar hakkında bir miktar ışık tutmaktadır.

Daha küçük ölçekteki DNA örnekleri, 10.000 yıl önceki insanların yaşamları ve kültürleri hakkında bir şeyler ortaya koymaktadır. Sakızdaki diş izleri (çoğu insanın bebek dişi dediği) süt dişlerinden gelmekte ve bu izler taş aletlerinin yapımının kesinlikle yetişkinlere yönelik olmadığını göstermektedir. Üç genden ikisi genetik olarak kadın geni olup bu da alet yapımının cinsiyete özgü bir iş olmadığını göstermektedir.

Haberde, DNA sıralama teknolojisinin geliştikçe, arkeologların şaşırtıcı yerlerde eski DNA’ları bulduğu belirtilmektedir. Bu yılın başlarında, bir kil borunun sapından, bir zamanlar Maryland’de yaşayan köle bir kadının genini ortaya çıkarılmıştır. Natalija KASHUBA ve meslektaşları, dünyanın dört bir yanından gelen sakızların, reçinelerin ve benzeri malzemelerin, iyi eski DNA kaynakları olabileceğini belirtmektedir. Ayrıca, bu malzemelerin eski insanların diyetleri ve mikrobiyomları hakkında ipuçları verebilecek proteinleri ve diğer molekülleri tutabildiklerini öne sürmektedirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama