amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

Artırılmış Gerçeklik, Örümcek Korkusunun Üstesinden Gelmeye Yardımcı Oluyor

Örümcek korkusu, en yaygın fobilerden biridir ve etkilenenler örümcekleri içeren durumlardan kaçınmaya çalıştıkları için günlük yaşamda çeşitli sınırlamalara yol açar. Örneğin, mağdurların açık havada sosyal ortamlardan, hayvanat bahçesine veya belirli seyahat yerlerine ziyaretlerden kaçındıkları veya odaları örümcekler için aşırı derecede kontrol ettikleri ya da bodrum katları, çatı katları gibi belirli odalardan tamamen kaçındıkları bilinmektedir.

Bu durumu düzeltmek için Profesör Dominique de Quervain liderliğindeki disiplinler arası araştırma ekibi, Phobys adlı akıllı telefon tabanlı bir artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirdi. Phobys, maruz bırakma terapisine dayanır ve gerçek dünyaya yansıtılan gerçekçi bir 3D örümcek modeli kullanır. Araştırmanın baş yazarı Anja Zimmer “Örümcek korkusu olan kişilerin sanal bir örümcekle yüzleşmesi gerçek bir örümcekle yüzleşmekten daha kolay” dedi.

Zimmer ve meslektaşları, 66 denek içeren bir klinik deneyde Phobys’in etkinliğini analiz ettiler. İki hafta boyunca, hepsi örümcek korkusundan şikayetçi olan katılımcıların bir kısmı altı buçuk saatlik eğitimleri tamamladı, kontrol grubunda tutulan bir kısmına ise herhangi bir müdahale yapılmadı. Tedaviden önce ve sonra denekler şeffaf bir kutu içinde gerçek bir örümceğe yaklaşmaya çalıştılar. Phobys kullanarak eğitim alan grup, kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha az korku ve tiksinme gösterdi.

Phobys uygulaması, deneklerin sanal örümceğe yaklaşabilmesi ve hatta onunla etkileşime girebilmesi için dokuz farklı seviye sunuyor. Her seviyede, görevler daha yoğun ve dolayısıyla daha zor hale gelmektedir. Her seviye, kişinin kendi korku ve tiksinmesinin bir değerlendirmesiyle sona erer ve uygulama, seviyenin tekrarlanması gerekip gerekmediğine veya kullanıcının bir sonrakine geçip geçemeyeceğine karar vermektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama