amerika gazete haberleri haberler
HaberlerTeknolojiYazılım

Belçika’da Mecliste ‘Uyuyan’ Milletvekillerini Twitter’da İfşa Eden Bir Uygulama Başlatıldı

Belçika merkezli bir teknoloji şirketi olan Dries Depoorter, Python üzerinden yapay zekâ tabanlı bir yüz ve telefon tanıma sistemi geliştirdi. Daha önceki örneklerinden biraz farklılık gösteren bu yazılım, meclis toplantısı sırasında telefonuyla ilgilenen politikacıları uyararak bir nevi ifşa ediyor.

“The Flemish Scrollers” adı verilen bu teknoloji sayesinde Youtube’da canlı yayınlanan meclis toplantısında yapay zekâ, telefonuyla ilgilenen politikacıları tespit ediyor ve hem Twitter hem de Instagram üzerinden bu kişileri etiketleyerek bir gönderi oluşturuyor.

Belçika Flaman Belediyesi’nin tüm toplantıları Youtube’da canlı olarak yayınlanıyor. Canlı yayın başladığı anda Python aracılığıyla yapılan bu yazılım, otomatik olarak telefonları taramaya başlıyor ve yapay zekâ ve yüz tanıma teknolojisi sayesinde dikkati dağılıp telefonuyla ilgilenen politikacıları tespit ediyor. Telefonuyla ilgilenen politikacıların fotoğrafları Instagram ve Twitter üzerinden paylaşılıyor.

Politikacıların böyle önemli toplantılarda telefonlarıyla ilgilenmesini engellemeye yönelik tasarlanan bu yazılım, sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımlarda tespit ettiği politikacıları da etiketlemeyi unutmuyor. Flemish Scrollers, fotoğrafları; “sevgili dikkati dağılmış x kişi, lütfen işinize odaklanın” başlığıyla paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama