amerika gazete haberleri haberler
TeknolojiYazılım

Big Data (Büyük Veri) Nedir? Big Data Nasıl Kullanılır? Big Data Kaynakları Nelerdir?

Ortak veritabanı yönetim araçları kullanılarak analiz edilmesi ve işlenmesi zor olan, zaman içinde toplanan çok büyük miktarda veriyi tanımlak için big data terimi kullanılır. Veriler, iş dünyasının yanı sıra imalat, tıp ve bilim alanlarındaki pazarlama eğilimleri için analiz edilir. Veri türleri arasında ticari işlemler, e-posta mesajları, fotoğraflar, gözetim videoları, tarama davranışı, etkinlik günlükleri ve bloglardan ve sosyal medyadan yapılandırılmamış metinler ile her türden sensörlerden toplanabilen çok büyük miktarda veri bulunur.

Büyük Veri Depolama ve Büyük Veri Analitiği

Büyük veri katlanarak arttığı için depolama endüstrisi sürekli olarak zorlanmaktadır. Fiziksel depolama, daha fazla terabaytlık sürücü dizileriyle geliştirilebilirken, yazılım altyapısı, her zamankinden daha büyük hacimli işlem ve sorguları hızlı ve ekonomik bir şekilde barındıracak kadar esnek olmalıdır. Bu nedenle günümüzde bulut bilişimler ve bulut sunucular ortaya çıkmıştır.

Analitik zorluk, petabayt ve eksabayt hacimlerdeki verilerden anlamlı bilgiler elde etmektir. Büyük veri analitiği, verimli işleme için veri kümelerini daha küçük parçalara ayırır ve etkili karar vermek için zeka elde etmek için paralel hesaplama kullanır. Artan bir şekilde, AI ve makine öğrenimi, büyük veri analizi için tercih edilen araçlardır.

Büyük Veri ve Pazar Araştırması

Büyük verileri analiz etmek, geleneksel pazar araştırmasından elde edilecek türden bir açıklama olmaksızın eğilimleri ve insanların alışkanlıklarını tahmin edebilir. Büyük veri kalıpları, bir kişinin veya pazarın bir sonraki olası davranışını, nedenine dair mantıklı bir açıklama olmadan gösterir. Doğru, yanlış veya kayıtsız, büyük veri 2010’ların en popüler terimlerinden biri oldu.

En Büyük Büyük Veri

Google, dünya tarihinin en büyük veri hazinesini topladı. Yıllar geçtikçe, Google’ın Web tarayıcıları, sanal asistanları ve arama istekleri, diğer tüm varlıklardan daha fazla insan ve şey hakkında daha fazla veri topladı. Web mekanları (YouTube, Haritalar, Fotoğraflar vb.), Google Analytics, yazılım uygulamaları ve milyarlarca Android kullanıcısıyla birleştiğinde Google, büyük veridir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama