amerika gazete haberleri haberler
Yazılım

Bilgisayardaki yedekleri bu solucan siliyor!


ESET
‘in yeni analizlerine göre yeni bir soluncan belirlendi. Bu solucan bilgisayarınızdaki “Backup” klasörün siliyor. Temmuz 2013‘ün tehlikeli virüsü olarak belirlenen bu solucan kullanıcıların oldukça canını sıkmaya başladı bile.

Win32/Bundpil.A” adındaki bu solucan flash bellekler ve USB yoluyla bilgisayara sızıyor. Bu solucan dosyaları tamamen silebiliyor, bilgisayarı uzaktan kontrol edebiliyor. Buna ek olarak kullanıcılarının yedeklerini sakladığı “Backup” klasörüne de sızmayı başarabiliyor.

Win32/Bundpil.A, % 3.78 oranıyla 2013′ün Temmuz ayındaki en yüksek karşılaşılan tehdit olarak ESET tarafından belirlendi.

Bilgisayarlarda “Backup” klasörünü hedef olan bu solucan, içerisindeki dosyaları siliyor ya da kullanılamaz hale getiriyor. İngilizce’nin sık sık kullanıldığı ülkelerde sıkıntı baş gösteriyor. “Backup” isimlerinin verildiği klasörlerde saklanan dosyalar bu solucan tarafından istila ediliyor.

ESET uzmanları öncelikle kullanıcıların bilgisayarlarındaki flash bellek, USB, CD gibi donanımlar için “auto run” yani otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırakmalarını ve düzenli olarak sistem güncellemeleri yapmalarını istiyor.

Ayrıca çıkarılabilir belleklerin de virüs taramalarından geçirmelerini öneriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama