amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Bilim adamları, Katı Hal Lityum-İyon Piller için Umut Veren Yeni Elektroliti Keşfettiler

Yeni pil malzemesi, tamamen katı pillerin geliştirilmesi için umut vaat ediyor.

Mükemmel pil arayışında bilim adamlarının iki ana hedefi var: büyük miktarda enerji depolayabilen ve bunu güvenli bir şekilde yapabilen bir cihaz yaratmak. Çoğu pil, potansiyel olarak yanıcı olan sıvı elektrolitler içerir.

Sonuç olarak, tamamen katı bileşenlerden oluşan katı hal lityum iyon piller, daha yüksek güvenlik ve artırılmış enerji yoğunluğunun cazip bir kombinasyonunu sundukları için bilim adamları için giderek daha çekici hale geldi – bu, pilin bir süre için ne kadar enerji depolayabileceğidir. verilen hacim.

Merkezi ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE) Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda bulunan Ortak Enerji Depolama Araştırma Merkezi (JCESR) üyesi olan Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nden araştırmacılar, birkaç önemli avantaj sunan yeni bir katı elektrolit keşfettiler.

Lityum, skandiyum, indiyum ve klordan oluşan bu elektrolit, lityum iyonlarını iyi iletir, ancak elektronları zayıf bir şekilde iletir. Bu kombinasyon, yüksek voltajda (4 voltun üzerinde) yüzden fazla döngü ve ara voltajda binlerce döngü için kapasiteyi önemli ölçüde kaybetmeden çalışan tamamen katı hal bir pil oluşturmak için gereklidir. Elektrolitin klorür yapısı, 4 voltun üzerindeki çalışma koşullarında stabilitesinin anahtarıdır – bu, günümüzün lityum iyon hücrelerinin temelini oluşturan tipik katot malzemeleri için uygun olduğu anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama