amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Bilim Kurgu Yeniden Ziyaret Edildi: Yıldızlararası Uzay Yolculuğu için Ramjet Tahrik

1960’lardan beri, yıldızlararası uzay yolculuğu için varsayımsal bir itme yöntemi hakkında spekülasyonlar yapıldı. TU Wien’deki (Viyana) hesaplamalar şunu gösteriyor: bilim kurgu olarak kalacak.

Dünya dışı uygarlıklarla temasla ilgili bilimkurgu hikayelerinde bir sorun var: Yıldızlar arasındaki muazzam mesafeleri kapatmayı ne tür bir itme sistemi mümkün kılabilir? Ay’a veya Mars’a gitmek için kullanılanlar gibi sıradan roketlerle yapılamaz . Bu konuda aşağı yukarı pek çok spekülatif fikir ileri sürüldü – bunlardan biri “Bussard toplayıcı” veya “Ramjet tahriki”. Yıldızlararası uzayda protonları yakalamayı ve daha sonra bunları bir nükleer füzyon reaktörü için kullanmayı içerir.

Fizikçi ve bilim kurgu yazarı Peter Schattschneider, şimdi ABD’den meslektaşı Albert Jackson ile birlikte bu kavramı daha detaylı bir şekilde analiz etti. Sonuç ne yazık ki yıldızlararası seyahat hayranları için hayal kırıklığı yaratıyor: Bu tahrik sisteminin mucidi Robert Bussard’ın 1960’ta düşündüğü şekilde çalışamaz. Analiz şimdi Acta Astronautica bilimsel dergisinde yayınlandı .

Hidrojen toplama makinesi
Prof. Peter Schattschneider, “Fikir kesinlikle araştırmaya değer” diyor. “Yıldızlararası uzayda, esas olarak hidrojen olmak üzere yüksek oranda seyreltilmiş gaz vardır – santimetreküp başına yaklaşık bir atom . Eğer hidrojeni uzay aracının önünde, tıpkı bir manyetik huni gibi, devasa manyetik alanların yardımıyla toplayacak olsaydınız, bunu bir füzyon reaktörünü çalıştırmak ve uzay aracını hızlandırmak için kullanabilirdiniz.” 1960 yılında Robert Bussard bu konuda bilimsel bir makale yayınladı. Dokuz yıl sonra, böyle bir manyetik alan ilk kez teorik olarak tanımlandı. Peter Schattschneider, “O zamandan beri, fikir sadece bilim kurgu hayranlarını heyecanlandırmakla kalmadı, aynı zamanda teknik ve bilimsel uzay bilimleri camiasında da büyük bir ilgi yarattı” diyor.

Peter Schattschneider ve Albert Jackson, yarım yüzyıl sonra denklemlere şimdi daha yakından baktılar. TU Wien’de elektron mikroskobundaki elektromanyetik alanları hesaplamak için bir araştırma projesinin parçası olarak geliştirilen yazılımın beklenmedik bir şekilde son derece yararlı olduğu ortaya çıktı: fizikçiler, manyetik parçacık yakalamanın temel ilkesinin gerçekten işe yaradığını göstermek için onu kullanabildiler. Parçacıklar önerilen manyetik alanda toplanabilir ve bir füzyon reaktörüne yönlendirilebilir. Bu şekilde, göreceli hızlara kadar kayda değer bir hızlanma elde edilebilir.

Büyük boyutlar
Bununla birlikte, manyetik huninin boyutu hesaplandığında, galaktik komşularımızı ziyaret etme umutları hızla kayboluyor. 10 milyon Newton’luk bir itki elde etmek için – Uzay Mekiğinin ana itiş gücünün iki katına eşdeğer – huninin yaklaşık 4000 kilometre çapında olması gerekiyordu. Teknik olarak gelişmiş bir uygarlık böyle bir şey inşa edebilir, ancak asıl sorun manyetik alanların gerekli uzunluğudur: Huninin yaklaşık 150 milyon kilometre uzunluğunda olması gerekir – bu, güneş ile dünya arasındaki mesafedir.

Dolayısıyla, uzak gelecekte yıldızlararası seyahat için yarım yüzyıllık bir umuttan sonra, ramjet sürücüsünün ilginç bir fikir olmasına rağmen, yalnızca bilim kurgunun bir parçası olarak kalacağı artık açık. Bir gün kozmik komşularımızı ziyaret etmek istiyorsak, başka bir şey bulmamız gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama