amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

BİR KARA DELİK İLK KEZ FOTOĞRAFLANDI

Haberde, biliminsanlarının, Olay Ufku Teleskobu (uluslararası işbirliğiyle oluşturulan, dünyanın farklı yerlerindeki 8 adet yer tabanlı radyo teleskopu dizisi) kullanarak, M87 galaksisinin (gökadasının) merkezindeki kara deliğin bir görüntüsünü elde ederek bir kara deliğin ilk kez fotoğrafının çekilebildiğine değinilmektedir (bizim Samanyolu galaksimizin merkezinde de, devasa bir kara delik vardır).

Kara delik, astrofizikte, çekim alanı belli bir mesafede her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, büyük kütleli, yoğun ve sıkışık bir kozmik cisimdir. Kara deliklerin, çok büyük yıldızların evrilmelerinin sonlarında çöküşlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Madde (kütle) çok küçük bir alana sıkıştırıldığından, kara deliğin yerçekimi çok güçlüdür.

Kara deliğin bizim bildiğimiz anlamda bir yüzeyi yoktur. Bir kara deliğin etrafındaki uzayda, daha ötesini göremediğimiz “olay ufku” denen bir sınır bölge vardır. Kara delik, olay ufkuna yakın güçlü yerçekiminin etkisi altında, etrafında dönen sıcak gazın yayılmasıyla açıklanmaktadır. Haberde ayrıca bir kara deliğin olay ufkuna giren her şeyin, kara deliğin devasa güçlü yerçekimi nedeniyle tüketileceği belirtilmektedir. Yıldız kara delikler, bir düzine güneşin kütlesine sahiptir, fakat süper kütleli kara delikler milyonlarca güneşin kütlesine sahiptir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama