amerika gazete haberleri haberler
Yazılar

Bir Vatandaş COVID-19 Mobil Gözetim Robotu Tarafından Sosyal Mesafeye Uymadığı İçin Yakalandı

Gözetim robotu, hastalığın yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca temaslı takibine yardımcı olabilir.

COVID-19’un yayılmasını azaltmak için yeni bir strateji , kalabalıklar içinde sosyal mesafe kurallarına uymayan insanları tespit eden, onlara giden ve onları uzaklaşmaya teşvik eden bir mobil robot kullanıyor. Maryland Üniversitesi’nden Adarsh ​​Jagan Sathyamoorthy, College Park ve meslektaşları bu bulguları 1 Aralık 2021’de açık erişimli PLOS ONE dergisinde sunuyor.

Önceki araştırmalar, diğerlerinden en az iki metre uzakta durmanın COVID-19’un yayılmasını azaltabileceğini göstermiştir. Wi-Fi ve Bluetooth kullanan stratejiler gibi teknoloji tabanlı yöntemler, sosyal mesafedeki gecikmeleri tespit etmeye ve caydırmaya yardımcı olmayı vaat ediyor. Bununla birlikte, bu tür yaklaşımların çoğu, bireylerin veya mevcut altyapının katılımını gerektirir, bu nedenle robotlar, kalabalıklarda sosyal mesafeyi ele almak için potansiyel bir araç olarak ortaya çıkmıştır.

Şimdi, Sathyamoorthy ve meslektaşları, bu amaç için otonom bir mobil robot kullanmanın yeni bir yolunu geliştirdiler. Robot, kendi Kırmızı Yeşil Mavi—Derinlik (RGB-D) kamerasını ve 2 boyutlu LiDAR (Işık Algılama ve Menzil) sensörünü kullanarak ihlalleri algılayabilir ve bunlara gidebilir ve varsa mevcut bir CCTV sistemine dokunabilir. İhlale ulaştığında, robot, monte edilmiş bir ekranda görünen metin aracılığıyla insanları birbirinden uzaklaşmaya teşvik ediyor.

Robot, sosyal mesafe kurallarını ihlal eden insanları farklı gruplara ayırmak, hareketsiz veya hareket halinde olmalarına göre öncelik sırasına koymak ve ardından onlara gitmek için yeni bir sistem kullanıyor. Bu sistem, Deep Reinforcement Learning ve Frozone olarak bilinen, aynı araştırmacıların birkaçı tarafından robotların kalabalıklarda gezinmesine yardımcı olmak için daha önce geliştirilen bir algoritma olarak bilinen bir makine öğrenimi yöntemini kullanır.

Araştırmacılar, gönüllülerin hareketsiz dururken, yürürken veya düzensiz hareket ederken sosyal mesafeli ihlal senaryolarını canlandırmasını sağlayarak yöntemlerini test etti. Robotları, meydana gelen ihlallerin çoğunu tespit edip ele alabildi ve CCTV performansını artırdı.

Robot ayrıca, potansiyel ateşi olan kişileri tespit edebilen, temas izleme çabalarına yardımcı olan ve aynı zamanda mahremiyetin korunmasını ve kimliksizleştirmeyi sağlamak için önlemler içeren bir termal kamera kullanıyor.

Bu yöntemi doğrulamak ve iyileştirmek için, örneğin robotların varlığının insanların kalabalıktaki davranışlarını nasıl etkilediğini keşfetmek gibi daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yazarlar şunları ekliyor: “Birçok sağlık çalışanı ve güvenlik personeli, COVID-19 salgını sırasında halka hizmet etmek için sağlıklarını riske atmak zorunda kaldı. Çalışmamızın temel amacı, onlara topluluklarına güvenli ve verimli bir şekilde hizmet etmeleri için araçlar sağlamaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama