amerika gazete haberleri haberler
Kripto Paralar

Bitcoin Lightning nedir? Lightning Network ne demek? Coin Lightning Network nasıl kullanılır?

2016 yılında geliştiriciler Thaddeus Dryja ve Joseph Poon, blok boyutunu değiştirmek zorunda kalmadan daha hızlı ve daha ucuz işlemlere olanak tanıyan “şimşek ağı” adı verilen bir protokol önerdi.

Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunları, daha küçük işlemlerin blok zincirini tıkayabileceği anlamına gelir. Lightning Network bunu düzeltmek için oluşturuldu.

Bitcoin’in blok zincirindeki her bloğun işlenmesi ortalama 10 dakika sürdüğünden, bir seferde yalnızca az sayıda işlem gerçekleştirilebilir. 2016 yılında geliştiriciler Thaddeus Dryja ve Joseph Poon , blok boyutunu değiştirmek zorunda kalmadan ağ üzerinde hızlı ve ucuz işlemlere olanak sağlayabilecek bir fikir önerdiler . Buna “Yıldırım Ağı” adını verdiler.

Lightning Network, işlemleri daha verimli bir şekilde yürütmek için kullanıcı tarafından oluşturulan mikro ödeme kanallarını kullanan bitcoin blok zincirinin üzerinde ikinci bir katman oluşturur.

Bu işlemler normal bitcoin işlemlerinden çok daha hızlıdır çünkü tüm ağa yayınlanmaları gerekmez. Teşvik edilmesi gereken madenciler olmadığı için işlem ücretleri düşük, hatta hiç yok.

Nasıl çalışır?

Bitcoin’in ana blok zincirini bir otoyol olarak ve Lightning Network’ü, otoyolun daha küçük işlemlerden kaynaklanan tıkanıklığını azaltan bir dizi ara sokak olarak düşünün.

İlk olarak, birbirleriyle işlem yapmak isteyen iki taraf, çoklu imzalı bir cüzdan kurar (bir işlemi gerçekleştirmek için birden fazla imza gerektirir). Cüzdan bir miktar bitcoin tutar. Cüzdan adresi daha sonra Bitcoin blok zincirine kaydedilir ve ödeme kanalı ayarlanır.

İki taraf artık blok zincirinde depolanan bilgilere hiç dokunmadan sınırsız sayıda işlem gerçekleştirebilir. Her işlemde, her iki taraf da cüzdanda depolanan bitcoinin her birine ne kadar ait olduğunu göstermek için güncellenmiş bir bilanço imzalar.

İki taraf işlemi bitirip kanalı kapattıktan sonra, ortaya çıkan bakiye blok zincirine kaydedilir. Bir anlaşmazlık durumunda, her iki taraf da cüzdandaki paylarını geri almak için en son imzalanan bilançoyu kullanabilir.

Lightning Network’te işlem yapmak için doğrudan bir kanal kurmanıza gerek yoktur – bağlı olduğunuz kişilerle kanallar aracılığıyla birine ödeme gönderebilirsiniz. Ağ otomatik olarak en kısa rotayı bulur. Ağın amacı, kullanıcıların işlem ücretleri veya gecikmeler olmadan daha küçük ödemeler yapmasına izin vermektir.

Bitcoin Lightning Network ile şimdi neredeyiz?

Lightning Network, 2018’de bir beta sürümünü piyasaya sürdü, ancak tam olarak işlevsel olmaktan çok uzaktı. O zamandan beri, Lightning Network’teki düğüm sayısı yıldan yıla iki katına çıktı ve projeyi bitcoin’i günlük işlemler için geçerli bir para birimi yapma hedefine yaklaştırdı.

Ağ, Temmuz 2020’de 6.040 düğümden Temmuz 2021’de %105 artışla 12.675’e çıktı. Bunun yalnızca genel düğümleri (herkesin erişebileceği düğümler) içerdiğine dikkat edilmelidir. Özel bağlantıları dahil ederseniz toplam düğüm sayısı çok daha fazladır (düğümlere yalnızca izin verilen kullanıcılar erişebilir).

Son yıllardaki önemli büyümeye rağmen, Lightning Network, bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek istiyorsa hala üstesinden gelmesi gereken zorluklarla karşı karşıya. En çok talep edilen konu güvenlik. Lightning Network’teki düğümlerin her zaman çevrimiçi olması gerektiğinden, saldırılara karşı daha savunmasız hale gelirler. Ağ, bitcoin’in ana ağındaki işlemlerin işlenmesinden kaynaklanan ücretleri düşürmeyi amaçlarken, yönlendirme ücretlerinin yanı sıra kanalları açmak ve kapatmak için kendi ek maliyetlerini de içerir. Bunlar, teknolojisi geliştikçe ve tamamen optimize edildikçe muhtemelen zamanla çözülecek sorunlardır.

Borsalar ayrıca, kullanıcılarının bitcoin çekme ve para yatırma işlemlerini optimize etmek için teknolojiyi benimsemeye başlıyor. Kraken kısa süre önce , İngiltere’nin CoinCorner , Vietnam’ın VBTC ve San Francisco merkezli OKCoin gibi 2021’de Lightning Network için destek ekleyeceğini duyurdu . Lightning’in önde gelen borsalar tarafından benimsenmesi, ağın geleceği için iyi bir haber ve çoğu kişi Lightning Network’ün bitcoin’in gelecekteki tüm zorluklarına çözüm olmayacağı konusunda hemfikir olsa da, kripto para biriminin geleceğinde kesinlikle önemli bir rol oynayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama