amerika gazete haberleri haberler
Kripto Paralar

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? Coin kazmak nedir? Bitcoin madenciliği hash nedir?

Bitcoinler basılmak yerine keşfedilir. Dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarlar birbirleriyle rekabet ederek madeni paralar için “maden” yapıyor.

Bitcoin madenciliği, yeni bloklar keşfetme, işlemleri doğrulama ve bunları Bitcoin blok zincirine ekleme sürecidir. İşte bunun ne anlama geldiği, nasıl çalıştığı ve neden önemli olduğu.

Geleneksel anlamda, bitcoin madenciliği, maden kaynaklarının ortaya çıkarılmasıyla ilgili aynı adımları kapsar; yani başkalarından önce bir şeyi ortaya çıkarmak için çok büyük miktarda enerji, zaman ve para gerekiyor. Altın madencileri altın bulmak için ağır makineler kullanırken, bitcoin madencileri Bitcoin blok zincirine eklenecek yeni blokları “keşfedmek” için güçlü bilgisayarlar kullanır.

Her yeni blok keşfedildiğinde, başarılı madenciye bu bloğu yeni işlem verileriyle doldurma hakkı verilir. Kazanan madenciler, bu görevi yerine getirmek için zaman ve kaynak ayırmanın karşılığında, “blok ödülü” olarak bilinen yeni basılmış bitcoin’in yanı sıra yeni bloklarda depoladıkları işlemlere bağlı herhangi bir ücret alırlar.

Madencilik süreci, Bitcoin blok zincirine yeni işlem verilerinin nasıl eklendiğidir ve yeni bitcoin’in dolaşıma nasıl girdiğini yönetir.

Bitcoin madencileri yeni blokları nasıl keşfeder?

Blockchain’e yeni işlemleri doğrulamak ve eklemek için madenciler, özel bilgi işlem ekipmanı kullanarak birbirleriyle rekabet etmelidir. Ekipmanlarını, “hash” olarak bilinen sabit uzunlukta kodlar oluşturmak için kullanırlar (aşağıya bakın.) Bir sonraki bloğu keşfetmek için, madenciler, önünde “hedef” ile eşit veya daha fazla sayıda sıfır olan bir karma oluşturmalıdır. doğramak.”

Hedef karma, tüm madencilerin bir sonraki bloğu keşfetmek için aşağıya inmeye çalıştığı 64 basamaklı bir onaltılık koddur (0-9 sayıları ve AF harflerini içerir).

Başlangıç ​​noktası olarak, tüm madenciler, bloğun zaman damgası, önceki blok verilerinin karması ve “kriptografik” olarak bilinen boş bir alan gibi şeyleri içeren “blok başlığı” olarak bilinen önceki bloktan verileri alır. hayır.” Blok başlığındaki verilerin çoğu sabittir, yani nonce dışında değiştirilemez. Nonce, “yalnızca bir kez kullanılan bir sayı” anlamına gelir ve önceki blok başlığının madencilerin ince ayar yapmasına izin verilen bir parçasıdır. Unutmayın, sadece girdinin tek bir bitini değiştirmek tamamen farklı bir hash üretir.

İşin zor yanı, hash’lerin tamamen rastgele oluşturulmasıdır, yani madencilerin hash’leri üretmeden önce ne olacağını bilmeleri imkansızdır. Bu nedenle, birisi “altın nonce” olarak bilinen doğru nonce değerini bulana kadar bu sadece bir deneme yanılma durumudur.

Bu nedenle madencilerin enerji yoğun bilgisayarlara, özellikle de saniyede trilyonlarca karma üretebilen uygulamaya özel entegre devre (ASIC) madencilerine yatırım yapması gerekiyor.

Bitcoin madenciliğini düşünmenin kolay bir yolu, her yeni bloğun üzerinde şifreli kilit bulunan bir hazine sandığı olduğunu hayal etmektir. Ücretsiz bitcoin blok ödülünü almak ve ona yeni işlem verileri ekleme (ve ilgili ücretleri toplama) hakkını kazanmak için, şifreyi kırana kadar (nonce) kilit üzerindeki sayı çarklarından birini (nonce) çevirmeye devam etmelisiniz. hedef karma.)

Şifreli kilit

İşte bir hedef karmanın nasıl görünebileceğine dair bir örnek:

00000000000000000057fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598ee

Önde yukarıdaki hedef karmadan daha fazla sıfır olan bir karma oluşturmanın ne kadar zor olduğunu görmek için, bu ücretsiz çevrimiçi karma oluşturucu ile kendiniz kazanan bir karma oluşturmayı deneyin . Sağlanan metin kutusuna istediğiniz herhangi bir şeyi yazın ve ön tarafında 17’den fazla sıfır bulunan bir karma oluşturup oluşturmadığını görün!

Hash nedir?

Karma, herhangi bir mesajı veya veri girişini sabit uzunlukta bir koda dönüştüren kriptografik bir matematiksel işlevdir. Bunu, mesajların matematiksel olarak sabit uzunlukta bir sayı ve harf dizisine dönüştürüldüğü bir şifreleme tekniği olarak düşünün.

Çıktılar, girdinin boyutunu tahmin etmeyi imkansız kılmak için belirli uzunluklara sahiptir. Örneğin, “merhaba” kelimesinin karma değeri, bir Harry Potter kitabının tüm metninin karma değeriyle tam olarak aynı uzunlukta olacaktır.

Bu hash fonksiyonları geri döndürülemez, yani hash’i orijinal girdisine geri döndürmek imkansız. Aynı girdi, her zaman aynı harf ve sayı dizisini de üretecektir. Örneğin, “hi” hash’i her seferinde aynı kod olacaktır. Üretilen her kod da tamamen benzersizdir, yani aynı hash’i iki farklı girdiyle üretmek imkansızdır.

Bitcoin durumunda, blok zinciri, girişin boyutundan bağımsız olarak 256 bit veya 64 karakter uzunluğunda bir çıktı oluşturmak için Güvenli Karma Algoritması 256 veya SHA 256 kullanır.

Bitcoin madenciliği ne kadar ödüllendirici?

Blok zincirine eklenen her yeni blok için, protokol – Bitcoin’e programlanmış bir dizi kural – başarılı madenciye sabit miktarda yeni basılmış madeni para bırakır. Bu blok ödül sistemi, Bitcoin için dağıtım mekanizması olarak ikiye katlanır.

Gitgide daha iyi yayımlanan Bitcoins sayısını azaltmak için Satoshi Nakamoto tarafından tanıtılan programlanmış önlemlerin bir parçası olarak, sikke vardır madencilere verilen indirim bir olarak bilinen bir süreçte, her dört yılda kabaca veya 210.000 bloklar “Bitcoin yarıya indirme.” 2009 yılında blok ödülü 50 BTC idi. Bu rakam 2013’te 25 BTC’ye düşürüldü. En son yarılanma 2020’de gerçekleşti ve blok ödüllerinin 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düştüğü görüldü.

Bitcoin’in 21 milyon maksimum arz sınırına sahip olduğunu ve halihazırda dolaşımda 18,7 milyon jetonumuz olduğunu unutmayın. 21 milyon BTC piyasaya sürüldükten sonra artık blok ödülleri dağıtılmayacak. Bu gerçekleştiğinde, madenciler yalnızca bitcoin işlem ücretlerinden ödül kazanabilecekler.

İki gelir kaynağının bu birleşimiyle bile, her madenci kar elde etmez. Bir madencinin geçimini sağlamak için kazancının, elektrik ve madencilik teçhizatlarının satın alınması ve bakımı için harcanan miktarı aşması gerekir. Ayrıca, madencilik zorluğu arttıkça, büyük madencilik operasyonları, rekabet avantajını korumak için ekipmanlarını genişletmek veya yükseltmek zorunda kalır. Pahalı ekipmanlara yatırım yapmaya gücü yetmeyen çoğu ortalama madenci için, kaynaklarını dünyadaki diğer madenciler ile birleştirme fırsatı vardır. . Her madenci, her madencinin katkılarına göre ödülleri paylaşmayı kabul eder. Bu madenci ağlarına “ madencilik havuzları ” denir . ”

Bitcoin madenciliği zorluğu nedir?

Bitcoin hakkında bilinmesi gereken önemli bir şey, Satoshi Nakamoto protokolü oluşturduğunda, 10 dakikalık bir hedef blok keşif süresinde programlanmış olmalarıdır. Bu, bir madencinin bir sonraki bloğu keşfetmesi için kazanan kodu başarıyla oluşturmasının yaklaşık 10 dakika sürmesi gerektiği anlamına gelir.

Peki ağ, her 10 dakikada bir yeni blokların keşfedilmesini nasıl sağlıyor?

Bitcoin protokolü, blokların ne kadar hızlı veya yavaş bulunduğuna bağlı olarak madencilik sürecinin karmaşıklığını otomatik olarak artırma veya azaltma yeteneğine sahiptir.

Her iki haftada bir Bitcoin protokolü, madencilerin blok bulmasını zorlaştırmak veya kolaylaştırmak için hedef hash değerini otomatik olarak ayarlar. Çok uzun sürüyorlarsa (10 dakikadan fazla) zorluk aşağı doğru ayarlanacaktır; 10 dakikadan az, yukarı doğru ayarlayacaktır. Daha spesifik olarak, protokol öndeki sıfır sayısını artıracak veya azaltacaktır. Bu kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak hedef karmaya yalnızca tek bir sıfır eklemek, kodu yenmeyi önemli ölçüde zorlaştırır ve bunun tersi de geçerlidir.

Devamını oku: Hashrate Ne Anlama Geliyor ve Neden Önemli?
Çin’deki madencilik faaliyetlerine yönelik 2021 baskısı, bitcoin’in ağ zorluğunun tarihteki en büyük düşüşünü yaşamasına neden oldu . Bu daha sonra kalan bitcoin madencilerinin madencilik gelirinde önemli artışlar bildirmesine yol açtı .

Bu sistem sayesinde, Bitcoin protokolü blok keşif sürelerini olabildiğince 10 dakikaya yakın tutabilmektedir. Sen Bitcoin madencilik zorluk izleyebilirsiniz burada.

Bitcoin ağına aktif olarak katılmak oldukça kazançlı bir girişim olsa da, elektrik ve donanım gereksinimleri, özellikle sınırlı kaynaklara sahip madenciler için karlılığını genellikle sınırlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama