amerika gazete haberleri haberler
EkonomiKripto Paralar

Bitcoin madencilik havuzları nelerdir? Madencilik havuzu ne demek?

Bitcoin madencilik havuzlarının ne olduğunu ve bunlara nasıl katılacağınızı öğrenin. Aynı yöntemler çoğu kripto para birimi için kullanılabilir.

Potansiyel kripto para madencilerinin karşılaştığı ilk sorulardan biri, solo madencilik mi yoksa bir ‘havuza’ mı katılacağıdır. Madencilik havuzlarının hem lehine hem de aleyhine pek çok sebep var. İşte bilmeniz gerekenler.

Madencilik havuzuna katılıp katılmamaya karar veriyorsanız, bunu bir piyango sendikası gibi düşünmek faydalı olabilir – artıları ve eksileri tamamen aynıdır. Yalnız gitmek, ödülü paylaşmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir, ancak ödül alma şansınız önemli ölçüde azalır. Bir havuzun bir bloğu çözme ve ödülü kazanma şansı çok daha yüksek olsa da, bu ödül tüm havuz üyeleri arasında bölünecektir.

Bu nedenle, bir havuza katılmak, her ödeme tam blok ödülüyle (şu anda 6.25 BTC’de olan) karşılaştırıldığında mütevazı olsa bile sabit bir gelir akışı yaratır. Bir madencilik havuzunun ağın hash gücünün %51’ini aşmaması gerektiğini unutmamak önemlidir. Tek bir varlık, bir kripto para birimi ağının bilgi işlem gücünün %50’sinden fazlasını kontrol etmeye başlarsa, teorik olarak tüm ağa zarar verebilir.

Zorluk seviyesi, solo madenciliği düşünürken akılda tutulması gereken başka bir faktördür. Şu anda o kadar yüksek ki solistlerin kâr madenciliği yapması neredeyse imkansız. Tabii ki, Arctic koşullarında oturan ASIC’lerle dolu bir garajınız yoksa. Yeni başlayan biriyseniz, bir madencilik havuzuna katılmak, kısa sürede küçük bir ödül kazanmanın harika bir yoludur. Gerçekten de havuzlar, küçük ölçekli madencileri dahil olmaya teşvik etmenin bir yoludur.

Bitcoin’in kolaylaştırdığı bir madencilik yöntemi “birleştirilmiş madencilik”tir. Burası, bitcoin için çözülen blokların, aynı çalışma kanıtı algoritmasını kullanan diğer para birimleri için kullanılabileceği yerdir (örneğin, namecoin ve devcoin). Birleştirilmiş madencilik için faydalı bir benzetme, aynı sayı kümesini birkaç piyangoya girmek gibi düşünmektir.

Özellikle güçlü donanıma sahip olmayan ilk kez madenciler, bitcoin yerine altcoinlere, özellikle de SHA256 yerine scrypt algoritmasına dayalı para birimlerine bakmalıdır. Bunun nedeni, bitcoin hesaplamalarının zorluğunun normal bilgisayarlarda bulunan işlemciler için çok yüksek olmasıdır.

Hangi madencilik havuzuna katılacağınıza karar verirken, her havuzun ödemelerini nasıl paylaştığını ve (varsa) hangi ücretleri düşürdüğünü tartmanız gerekir. Tipik kesintiler %1 ila %10 arasında değişir. Ancak, bazı havuzlar hiçbir şey düşmez.

Havuzların ödemeleri bölebileceği birçok plan vardır. Bunların çoğu, bir madencinin havuza ‘iş kanıtı’ olarak sunduğu ‘hisselerin’ miktarına odaklanır.

Hisse senetleri, kavraması zor bir kavramdır. İki şeyi aklınızda bulundurun: birincisi, madencilik, kriptografik bulmacaları çözme sürecidir; ikincisi, madenciliğin zorluk derecesi vardır. Bir madenci ‘bir bloğu çözdüğünde’, çözüm için karşılık gelen bir zorluk seviyesi vardır. Bunu bir kalite ölçüsü olarak düşünün. Madencinin çözümünün zorluk derecesi tüm para biriminin zorluk seviyesinin üzerindeyse, o para biriminin blok zincirine eklenir ve madeni paralar ödüllendirilir.

Ek olarak, bir madencilik havuzu, 1 ile para biriminin zorluğu arasında bir zorluk seviyesi belirler. Bir madenci, havuzun zorluk seviyesi ile para biriminin zorluk seviyesi arasında bir zorluk seviyesine sahip bir blok döndürürse, blok bir ‘pay’ olarak kaydedilir. Bu paylaşım bloklarının hiçbir faydası yoktur, ancak madencilerin blokları çözmeye çalıştığını göstermek için iş kanıtı olarak kaydedilirler. Ayrıca, havuza ne kadar işlem gücü katkıda bulunduklarını da gösterirler – donanım ne kadar iyi olursa, o kadar fazla paylaşım üretilir.

Ödemeleri bu şekilde bölmenin en temel versiyonu ‘hisse başına ödeme’ (PPS) modelidir. Bu konudaki değişiklikler, hisse başına ödenen orana sınırlar koyar; örneğin, eşitleştirilmiş hisse başına maksimum ödeme (ESMPPS) veya paylaşılan maksimum hisse başına ödeme (SMPPS). Havuzlar, madencilerin ne kadar yakın zamanda hisse gönderdiğine ilişkin ödemelere öncelik verebilir veya vermeyebilir: örneğin, son paylaşılan hisse başına maksimum ödeme (RSMPPS). Bitcoin wiki’de daha fazla örnek bulunabilir.

Bitcoin’in yanı sıra madencilik için birçok havuz seçeneği mevcut. İster zcash, ister litecoin veya ethereum olsun, seçtiğiniz kripto para birimi için madencilik havuzlarının listelerini kolayca bulabilirsiniz. Bazı popüler olanlar BTC.com , Slush Pool ve AntPool’dur .

Hangi para birimini çıkaracağınıza ve hangi havuz için çalışacağınıza karar verdikten sonra başlama zamanı. Havuzun web sitesinde, diğer herhangi bir web hizmetine kaydolmak gibi bir hesap oluşturmanız gerekir. Bir hesabınız olduğunda, bir ‘işçi’ oluşturmanız gerekir. Kullanacağınız her bir madencilik donanımı parçası için birden fazla işçi oluşturabilirsiniz. Çoğu havuzdaki varsayılan ayarlar, çalışanlara adları olarak bir sayı ve parolaları olarak ‘x’ atanması içindir, ancak bunları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama