amerika gazete haberleri haberler
EkonomiKripto Paralar

Bitcoin nasıl saklanır? Bitcoin saklama yöntemleri neler? Bitcoin şifresi nasıl saklanmalı?

Bitcoin cüzdanları, bir bitcoin adresine erişmek ve paranızı harcamak için ihtiyaç duyduğunuz özel anahtarları saklar. Ama hangi tür size en uygun?

Tıpkı banka hesabınızda veya fiziksel cüzdanınızda olduğu gibi, bitcoin’inizi satın aldıktan sonra saklamak için bir yere ihtiyacınız var.

Bitcoin, Bitcoin ağına bağlanan bir tür bilgisayar yazılımı olan dijital cüzdanlarda saklanır. Banka kartlarının hesap numaraları olduğu gibi, dijital cüzdanlar da işlem yaptığınızda başkalarıyla paylaşılabilen benzersiz bir adrese sahiptir.

Bu benzersiz adres, genel anahtarınızın daha kısa, daha kullanışlı bir sürümüdür. 26 ila 35 arasında rastgele alfasayısal karakterden oluşur ve tipik olarak şu biçimde görünür: 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa.

Bu adresteki her harf ve rakamın önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Para göndermeden veya almadan önce her zaman bir Bitcoin adresini iki kez kontrol edin.

Bitcoin özel anahtarlarınızı gizli tutun

Açık anahtara ek olarak, bir Bitcoin adresinin özel bir anahtarı da vardır. Ve adından da anlaşılacağı gibi bu anahtar kimseyle paylaşılmamalıdır. Özel anahtarınıza erişimi olan herkes cüzdanınıza kolayca erişebilir ve paranızı çalabilir. Benzer şekilde, özel anahtarınızı güvenli bir şekilde saklamayı başaramazsanız ve kaybederseniz, bitcoin’inizi asla kurtaramayabilirsiniz.

Genel ve özel anahtarları anlamanın kolay bir yolu, genel anahtarınızı ev adresiniz gibi düşünmektir. Herkes onu görebilir ve evinize teslimat veya bu durumda işlemler göndermek için kullanabilir. Özel anahtarınız ön kapınızın anahtarı gibidir. Bu, yalnızca sizin sahip olmak istediğiniz bir şeydir ve diğer insanların dijital cüzdanınızın içeriğine erişmesini engelleyen şeydir.

Genel anahtarın size ait olduğunu doğrulamak için özel bir anahtar kullanılır. Cüzdanınıza erişmenizi ve işlemlerde oturum kapatmanızı sağlar. Bazı cüzdanlar otomatik olarak güvenli bir tohum cümlesi oluşturur; Anahtarlarınızı kaybederseniz cüzdanınızın kilidini açmanıza izin veren bir dizi kelime. Bu ifadeyi yazdırın veya bir kağıda yazın ve güvenli bir yerde saklayın. Asla tohum kelimelerinizin fotoğrafını çekmeyin veya ekran görüntüsünü almayın.

Bitcoin cüzdan türleri

Ayrıca, banka hesaplarında olduğu gibi, bitcoin’inizi depolamak için her biri kendi artı ve eksilerini sunan farklı türde cüzdanlar vardır. Geniş anlamda, bitcoin cüzdanlarının iki ana kategorisi vardır:

Sıcak cüzdanlar: Bu tür bitcoin cüzdanları internete bağlıdır ve genellikle çevrimiçi olarak veya akıllı telefonunuzda bulunur.
Soğuk cüzdanlar: Bu tür bitcoin cüzdanlarına internet üzerinden erişilemez. Genellikle, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde çevrimdışı olarak saklanabileceği fiziksel cihazları (bir USB çubuğu gibi) içerirler.

Sıcak cüzdanlar

Nispeten daha az güvenli olmasına rağmen, sıcak cüzdanlar kolaylıkları nedeniyle kripto dünyasında en popüler olanlardır. Sıcak cüzdanlar zaten internete bağlı olduğundan, bu, insanların hızlı bir şekilde paraya erişip değiş tokuş edebileceği anlamına gelir – bu, kripto piyasası hareket ederken hızlı ticaret yapmak istiyorsanız önemli olan bir şeydir. Bu kategorideki bazı popüler örnekler arasında mobil cüzdanlar (örneğin BitPay ), web veya çevrimiçi cüzdanlar (örneğin Coinbase) ve masaüstü cüzdanları (örneğin Bitcoin Core) bulunur.

Bir kripto para birimi alım satım platformuna kaydolduğunuzda, bitcoininizi saklamanız için otomatik olarak bir web cüzdanı oluşturulur. Web cüzdanlarını değişim platformlarında kullanmanın dezavantajlarından biri, özel anahtarlarınızın üçüncü bir tarafça tutulmasıdır. Ön kapı anahtarı benzetmesini hatırlıyor musunuz? Şimdi, evinizin anahtarının başka birine ait olduğunu hayal edin. İsterlerse, anahtarın sahibi sizi kilitlemeye karar verebilir veya sahibi anahtarın yanlış ellere geçmesine izin verirse, biri sizin bilginiz olmadan içeri girebilir.

2019’da Yeni Zelanda merkezli Cryptopia borsası saldırıya uğradı ve 17 milyon dolardan fazla ether ve diğer kripto para birimleri çalınarak borsa kapanmaya zorlandı. Borsanın eski bir çalışanı da Cryptopia’nın özel anahtarlarının kopyalarını oluşturarak ve bir USB’ye kaydederek 170.000 dolarlık kripto çalmaktan suçlu bulundu. Bu ona 100 milyon doların üzerinde kriptoya erişim sağladı.

Öte yandan, çevrimiçi bir değişim cüzdanı, muhtemelen kurulumu ve kullanımı en kolay olanıdır ve bazı önde gelen borsalar, bir saldırı durumunda kullanıcıları tazmin etmek için artık sigorta fonlarına sahiptir. Yine de, buna yalnızca güvenilmemesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

Daha önce de belirtildiği gibi, size daha fazla kontrol ve güvenlik sağlayan mobil ve masaüstü cüzdanlar (yazılım cüzdanları olarak da bilinir) vardır. Kripto borsaları tarafından oluşturulan cüzdanların aksine, çoğu mobil ve masaüstü cüzdan, özel anahtarlarınıza erişmenizi sağlar. Ancak bu aynı zamanda, cep telefonunuz saldırıya uğrarsa veya çalınırsa hırsızın cüzdanınızın ve bitcoin’inizin bir kopyasını alabileceği anlamına gelir. Bu nedenle yazılım cüzdanları daha fazla güvenlik önlemi gerektirir. Electrum ve Exodus, yazılım cüzdanlarına örnektir.

Herhangi bir yazılım cüzdanını indirmeden önce, kendi durum tespitinizi yaptığınızdan ve diğer müşterilerin incelemelerini okuduğunuzdan emin olun. Ayrıca, gerçek bir cüzdanın yasal bir kopyasını indirdiğinizi onaylayın. Bazı gölgeli programcılar, çeşitli kripto web sitelerinin klonlarını oluşturur ve ücretsiz olarak indirmeler sunar, bu da bir hack olasılığına yol açar.

Soğuk cüzdanlar

Donanım cüzdanları veya kağıt cüzdanlar gibi soğuk cüzdanlar, konu bitcoinlerinizi depolamak olduğunda en güvenli seçeneklerdir. Bunlar tamamen çevrimdışı ürünlerdir ve internetten erişilemezler; yani birisinin cüzdanı çalmak için cüzdanla aynı fiziksel konumda olması gerekir. Bununla birlikte, çevrimiçi bir kağıt cüzdan oluşturucu kullandığınızda , anahtar oluşturma konusunda web sitesine güvendiğiniz için bazılarının güvenlik riski oluşturabileceğini unutmamak önemlidir . Birini kullanırsanız, kodun arka kapısı olmadığını doğruladığınızdan emin olun (web sitesi geliştiricilerinin anahtarlarınızı görme yolları).

Bitcoin’inizi uzun süre tutmayı planlıyorsanız ve sık sık işlem yapmayı düşünmüyorsanız bunlar önerilir. Ancak, bir kez daha, donanım cüzdanını kaybederseniz, anahtarların güvenilir yedeklerini tutmadığınız sürece bitcoin’iniz kaybolabilir. Bazı büyük yatırımcılar, donanım cüzdanlarını banka kasaları gibi güvenli yerlerde tutar. Trezor ve Ledger, önde gelen donanım cüzdan sağlayıcılarının dikkate değer örnekleridir.

Hangi cüzdanı kullanacağınıza karar veremiyorsanız endişelenmeyin. Birçok ciddi bitcoin yatırımcısı hibrit bir yaklaşım kullanır ve bir web veya çevrimiçi cüzdanda daha küçük bir harcama dengesi tutarken kripto servetlerinin çoğunu soğuk cüzdanlarda çevrimdışı tutar. Bu, her iki dünyanın da en iyisi bir durumdur ve bitcoin’inizin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama