amerika gazete haberleri haberler
EkonomiKripto Paralar

Bitcoin nasıl satılır? Bitcoin satın alma nasıl yapılır? Bitcoin nasıl bozdurulur?

Bitcoin’i harcamak veya elde tutmak isteseniz de, bir noktada muhtemelen biraz satmak isteyeceksiniz. Bitcoin satın almaya benzer şekilde , dijital varlığın satışı söz konusu olduğunda birkaç seçenek vardır.

Önceki bölümde zaten belirtildiği gibi, doğrudan kripto borsalarından, bitcoin ATM’lerinden, P2P pazaryerlerinden veya geleneksel brokerlerden bitcoin satın alabilirsiniz. Aynı şekilde, bazı bitcoin ATM’leri hariç, kripto para birimini bu kanallardan herhangi biri aracılığıyla da satabilirsiniz.

Bir satış emri vererek bitcoininizi satın alındığı aynı borsa veya borsada satabilirsiniz . Adından da anlaşılacağı gibi, satış emri, bir varlığı belirli bir fiyattan satması için bir komisyoncuya (kripto borsası) verilen bir talimattır.

Bitcoin ayrıca takas ya da diğer cryptocurrencies veya stablecoins, için takas olabilir eter veya bağlama ipi (sırasıyla.) Eğer Bitcoin yatırım kar almak isteyen veya azalan adresinin portföy değerini önlemek durumunda yararlıdır.

Bitcoin’inizin fiat eşdeğerini çekmeyi planlıyorsanız, öncelikle tercih ettiğiniz fiat para birimini içeren bir satış emri vermeniz gerekir. Sipariş yerine getirildikten sonra, çoğu borsa paranızı doğrudan banka hesabınıza çekmenize izin verir. Çoğu borsanın minimum bir para çekme tutarı olduğunu unutmayın; bu, borsa hesabınızda küçük bakiyeler bırakırsanız, kalan tutarı çekmek için daha fazla para yatırmanız gerekebileceği anlamına gelir.

Genel olarak Binance , Coinbase , Huobi , FTX ve Kraken , bitcoin alıp satabileceğiniz bazı yüksek hacimli borsalara örnektir. Hacim, herhangi bir zamanda borsada işlem gören para veya dijital varlıkların miktarını ifade eder. Yüksek hacimler, satışınızı herhangi bir zamanda başarılı bir şekilde tamamlayabilmenizin daha olası olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, siparişinizin hacmine ve ne kadar para çekmek istediğinize bağlı olarak, bir tür kimlik doğrulamasından geçmeniz gerekebileceğini de belirtmekte fayda var. “Müşterinizi Tanıyın” (KYC) prosedürleri, tıpkı geleneksel finans kurumlarında olduğu gibi, birçok kripto borsası için artık zorunludur. Bu nedenle, geçerli bir kimlik kartı, ev adresinizle birlikte elektrik faturası veya bir fatura gibi bilgileri ibraz etmeniz gerekebilir. Kimliğinizi doğrulamak için Sosyal Güvenlik numarası.

Kripto borsaları ve bitcoin ATM’lerinden başka bir alternatif, eşler arası pazarlardır. Bu durumda, işlem doğrudan sizinle alıcı arasında gerçekleşir. LocalBitcoins , Paxful ve BitQuick gibi platformlarda satıcı olarak kayıt olabilirsiniz .

Her platform ödemeleri biraz farklı şekilde ele alsa da süreç temelde aynıdır. Öncelikle, bu platformlardan herhangi birinde satıcı olarak kaydolmanız ve ardından satış emrinizi oluşturmanız gerekir. Birisi teklifinize ilgi gösterdiğinde bilgilendirileceksiniz. Localbitcoins gibi bazı platformlarda, işlemlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak için yerleşik bir emanet hizmeti bulunur. Bitcoin’iniz için Moneygram, postada nakit, hediye kartları, banka mevduatları ve hatta tercih ettiğiniz seçeneğe bağlı olarak şahsen nakit ödeme alabilirsiniz. Yüz yüze alım satım yapmaya karar verirseniz, halka açık bir ortamda işlem yaptığınızdan ve ilgili büyük risklerin farkında olduğunuzdan emin olun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama