amerika gazete haberleri haberler
Kripto Paralar

Bitcoin neden kullanılıyor? Bitcoin’in faydaları neler? Bitcoin ne işe yarıyor?

Çünkü hızlıdır, kullanımı ucuzdur, özeldir ve merkezi hükümetler onu alamazlar. Satoshi Nakamoto, başlangıçta bitcoin’i alternatif, merkezi olmayan bir ödeme yöntemi olarak yarattı . Uluslararası banka havalelerinin aksine, düşük maliyetli ve neredeyse anlıktı.

Muhtemelen bitcoin ve kripto para birimlerinin ve bunların etrafındaki tüm yutturmacaların “ finansın geleceği ” olduğunu duymuşsunuzdur . Bitcoin’in arkasındaki temel felsefe, onay, ödeme veya düzenleme için üçüncü bir tarafa veya merkezi otoriteye dayanmayan bir elektronik ödeme sistemi oluşturmaktı.

Üçüncü tarafları ortadan kaldırmanın yanı sıra, bitcoin işlemleri geri alınamaz, değiştirilemez ve geleneksel ödeme seçeneklerinden nispeten daha ucuz olarak lanse edildi. Hükümet tarafından kontrol edilen fiat para birimleriyle karşılaştırıldığında, Bitcoin halka açıktır ve herhangi bir devlet kuruluşundan bağımsız olarak çalışır. İşlemler, tek bir merkezi sunucuya değil, küresel bir bilgisayar ağına bağlı olan blok zinciri olarak bilinen bir tür defter teknolojisi aracılığıyla dijital olarak doğrulanır . Bu, bitcoin işlemlerini dolandırıcılık veya ters ibrazlara karşı önemli ölçüde daha az savunmasız hale getirir.

Şirket, hesabınızla ilgili bazı dolandırıcılık faaliyetleri olduğunu iddia ettiği için bir sabah kapalı bir PayPal hesabıyla uyandığınızı hayal edin. Bu, merkezi olmayan bir ortamda gerçekleşemez çünkü fonlarınız merkezi bir varlık tarafından kontrol edilmez. Benzer şekilde, tek bir sunucuda veya tek bir yerde barındırılmadığı için ülkenizin hükümeti blok zincirini kapatamaz.

Bu özellikler özellikle çevrimiçi tüccarlar için faydalıdır ve tüketicilerin yüksek ücretler veya coğrafi kısıtlamalar hakkında endişelenmeden daha geniş bir yerel ve uluslararası pazar yelpazesinin keyfini çıkarmasına olanak tanır. Ayrıca, bitcoin işlemleri takma addır, yani kullanıcılara ticaret yaparken veya para değiştirirken bir dereceye kadar anonimlik sunarlar.

Sınır ötesi havale için Bitcoin

Bitcoin, bir dereceye kadar, özellikle fiyat ve hız sorunları olmak üzere mevcut havale modeliyle ilgili sorunları da ele alıyor. Geleneksel havale hizmetleri genellikle fahiş ücretler talep eder ve transferlerin varış noktalarına ulaşması birkaç gün sürebilir. Bitcoin ise sadece daha hızlı değil, aynı zamanda çok daha ucuz. Bunun nedeni, Bitcoin ağının işlemleri onaylamak için herhangi bir aracıya güvenmemesidir. Dünyanın her yerinde, bitcoin işlemlerini onaylamak için bilgisayar ekipmanlarını 7/24 çalıştıran gönüllü katkıda bulunanlardan oluşan bir ağ var.

Bir BTC ödemesinin onaylanması yaklaşık 10 dakika sürer. Bu, Bitcoin ağının ne kadar sıkışık olduğuna bağlı olarak daha düşük veya daha yüksek olabilir. Ağı herhangi bir zamanda ne kadar çok kişi kullanırsa, bir işlemin işlenmesi o kadar uzun sürer ve bunun tersi de geçerlidir. Bunu bir otoyoldaki trafik gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar yoğun olursa, her arabanın hedefine ulaşması o kadar uzun sürer.

Bitcoin, sınırlar arasında para transfer etmenin daha verimli ve daha ucuz bir yolu olduğunu kanıtladı. Örneğin, Dünya Bankası’na göre, 2020’nin üçüncü çeyreğinde 200 dolarlık bir havale göndermenin küresel ortalama maliyeti %6,82 idi. Bu, daha yüksek rakamlar için oldukça önemli hale gelebilir. Oysa Bitcoin ağının ortalama işlem ücreti şu anda 2,37 dolar civarında. Bu nedenle El Salvador gibi ülkeler de kripto para birimini yasal olarak tanınan bir para biçimi haline getirmek için harekete geçti.

Genel olarak, Bitcoin merkezi değildir ve insanlara aracılara güvenmeden değer alışverişi yapma özgürlüğü verir. Ve 2020 ve 2021’deki kurumsal patlama sayesinde, birçok geleneksel şirket artık bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor .

Bir değer deposu

Bir değişim aracı olarak kullanılmasının dışında, bitcoin, kıtlığı ve ekonomik veya enflasyondan korunma aracı olarak potansiyel kullanımı nedeniyle kendisine “ dijital altın” unvanını kazandı – ekonomik bir krize veya düşen para birimi değerine karşı korunmak için satın alınan bir varlık türü (sırasıyla.)

Sınırlı bir arzı olan altın gibi, Bitcoin de maksimum 21 milyon jeton arzına sahiptir. Şimdiye kadar 18.76 milyon Bitcoin jetonu çıkarıldı. Bu nedenle, birçok tüccar, kurumsal yatırımcı ve küçük zaman tasarrufu yapanlar, dolaşıma girmek için sadece 2.24 milyon kaldığı için bitcoin’in fiyat artışından elde edilen potansiyel kazançlara uyandı.

Oluyor tahmini dünyada biraz üzerinde 20 milyon milyonerler dünya nüfusunun geri kalanı rağmen, yeterli tek BTC sahibi olmak her biri için var, yani var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama