amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Biyonik Gözler: Yeni Nesil Yapay Görme Yardımcılarının Geliştirilmesi

Çin’deki Harbin Teknoloji Enstitüsü ve Northumbria Üniversitesi’nden akademisyenler tarafından, biyonik gözlerde kullanım için düşük güçlü sistemler sağlayacak yeni bir teknoloji çözümü ortaklaşa geliştirildi.

Harbin Enstitüsü’nden Profesör PingAn Hu liderliğindeki bir araştırma grubuyla ortaklaşa çalışan Northumbria’dan Profesör Richard Fu, biyonik retinalarda, robotlarda ve görsel protezlerde kullanılan yapay sinaptik cihazları kontrol etmek için yeni geliştirdikleri yöntemi “önemli bir atılım” olarak nitelendirdi.

Ekip, yumuşak metal indiyum elementlerini molibden disülfid (MoS2) adı verilen iki boyutlu (2D) bir malzemeye enjekte etmenin, elektrik iletkenliğini iyileştirebileceğini ve biyonik gözlerin geliştirilmesinde kullanılan optik sinapsların güç tüketimini azaltabileceğini keşfetti.

Teknoloji daha sonra elektronik bir retinanın yapısı içinde test edildi ve gereken yüksek kaliteli görüntü algılama işlevlerini ürettiği bulundu.

Takımın çalışması, prestijli bilimsel dergi Advanced Materials’da “Biyomimetik Gözler için İndiyum İndüklenmiş Yüzey Yükü Dopingiyle MoS2 Katmanlarına Dayalı Ultra Düşük Güç Optik Sinapslar” adlı bir makalede yayınlandı .

Şekil hafızası, piezoelektrik ince filmler, nano malzemeler ve nano cihazlar konusunda uzman olan Profesör Fu, “Mevcut görsel sistemler fiziksel olarak ayrılmış sensörlere, hafızalara ve işleme birimlerine dayanmaktadır. Bu sistemler genellikle yüksek güç tüketimine ve karmaşık görüntü öğrenme ve işleme görevlerini gerçekleştirmede zorluklara sahiptir. Bu nedenle yeni geliştirdiğimiz yöntemimiz, yeni nesil yapay görme sistemleri için büyük önem taşıyor.”

Araştırma için finansman, bir BK-Çin Kraliyet Topluluğu Uluslararası Değişim Bursu ve Çin Ulusal Bilim Finansman Konseyi aracılığıyla desteklenmiştir.

Biyonik göz implantları, mevcut göz yapılarının içinde veya beyinde çalışır. Fiziksel, kozmetik olanların aksine, işlevsel görme hedeflerine ulaşmak için tasarlanmıştır. Birkaç biyonik göz implantı geliştirme aşamasındadır, ancak şu anda çok azı mevcuttur ve yalnızca belirli göz hastalıklarının neden olduğu körlük için uygundur. Bununla birlikte, araştırmalar devam ettikçe, daha fazla insan yakında yüksek teknolojili biyonik gözlerden faydalanabilir.

Profesör Fu’nun yenilikçi fikirleri, piezoelektrik malzemelere dayalı biyoalgılama ve teşhis araçları, hücre modelleme ve manipülasyondaki ilerlemelere şimdiden katkıda bulunmuştur. Ayrıca, mikrocerrahi ve ilaç dağıtımında kullanılan şekil hafızalı ince filmlerin ve polimerlerin geliştirilmesi konusundaki çalışmalarıyla uluslararası bir üne sahiptir. Gaz algılama ve yenilenebilir enerji uygulamaları için nano yapılı akıllı malzemeler geliştirmiştir.

Akıllı Malzemeler ve Mikrosistemlerde Profesör olan Profesör Fu, Northumbria’nın Matematik, Fizik ve Elektrik Mühendisliği bölümünde çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama