amerika gazete haberleri haberler
Haberler

Blok Zinciri Teknolojisi Nedir?

Blok zinciri, ağ katılımcıları arasında değişmez bir defterin paylaşılmasını sağlayan dağıtılmış defter teknolojilerinden biridir. Defter, bir iş ağının başından sonuna kadar varlıkları izlemenin yanı sıra işlemlerin belgelenmesinde de kullanılır. Blok zinciri teknolojisi uygulamaları maddi ve maddi olmayan varlıkları içerebilir.

Maddi varlıklar nakit, ev, arazi veya araba anlamına gelebilir. Maddi olmayan duran varlıklar ise fikri mülkiyet, markalaşma, telif hakları ve patent örneklerini içerir. Blok zinciri istikbaldir, çünkü sanal bir platformda neredeyse değerli her şeyin izlenmesine ve ticaretine yardımcı olabilir. İlginç bir şekilde blok zinciri, geleneksel olarak bu tür işlemlerde yer alan risk ve maliyet endişelerini ortadan kaldırır.

İşletmeler, farklı yaklaşımlarla blok zinciri ağları oluşturabilir. Halka açık blok zinciri ağları, herhangi bir bireyin ağa erişmesine izin verebilir. Özel blok zinciri ağları, ağı yöneten belirli bir organizasyona sahiptir. İzin verilen blok zinciri ağları, katılımcıların ağa katılmak için izin veya davet alma ihtiyacını içerir. Blok zinciri ağları, bir dizi kuruluş tarafından geliştirilen ve takip edilen konsorsiyum blok zincirleri de olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama