amerika gazete haberleri haberler
BlockchainHaberler

Blok Zinciri Teknolojisinde Değer Özellikleri

Blok zinciri teknolojisi açık, paylaşımlı ve son derece güvenlidir. Ağdaki herhangi bir işlem tüm katılımcılar tarafından görülebilir. Ancak, sadece yetkili katılımcılar blok zincirindeki bir işleme erişebilir. Bu yüzden, gelecekte de blok zinciri teknolojisini devam ettirebilecek gizli unsurların ne olduğunu merak etmek kaçınılmazdır. Geleceğe yönelik herhangi bir blok zinciri tahmini, açıkça işletmelere sağladığı değer avantajına bağlı olacaktır. Blok zinciri teknolojisinin değerini tanımlayan benzersiz özelliklere aşağıda değinilmektedir.

  • Güven: Kullanıcılar, sadece ağ katılımcılarının çoğunluğunun onayından sonra blok zinciri defterine yeni bilgiler ekleyebilir. Ağ katılımcıları, kriptografik olarak iletilen bilgilerin doğru olduğuna dair güvenilir bir delil aldıktan sonra işlemler için onay verir.
  • Değişmezlik ve Şeffaflık: Blok zincirinin geleceğini belirleyecek olan önemli özellikler arasında değişmezlik ve şeffaflık yer almaktadır. Değişmezlik, bir blok zincirine yeni bilgilerin yalnızca önceki verilerin üzerine eklenebileceğini gösterir. Ayrıca, blok zinciri ağına eklendikten sonra bilgileri değiştirmek veya kaybetmek mümkün değildir. Şeffaflık, herhangi bir ağ katılımcısının defterdeki değişiklikleri denetleyebilmesine imkân tanımaktadır.
  • Önemli iyileştirmeler: Blok zinciri teknolojisinde maliyet tasarrufu sağlama ve işlemlerin hızını artırma açıkça öne çıkan özelliklerdir. Blok zinciri, aracıları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir ve böylece ümit verici maliyet azaltma faydaları sunar. Ayrıca blok zinciri, günün herhangi bir zamanında herhangi bir aksilik olmadan ticari işlemleri mümkün kılabilir. Hepsinden önemlisi, blok zinciri para veya diğer varlıkları içeren işlemlerde daha iyi hız sağlar.
  • Yetkinin dağıtılması: Blok zinciri teknolojisinin geleceğinde en kritik faktör olarak âdemi merkeziyetçiliğe bir diğer deyişle yerinden yönetime işaret edilmektedir. Blok zinciri defteri, belirli bir bireyin, yönetimin veya şirketin muhafazası altında değildir. Aksine, ağa katılan tüm bilgisayarlar blok zinciri ağının muhafazasıyla ilgilenir. Bu nedenle, herhangi iki taraf, işlem için güven oluşturmak amacıyla herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç olmadan işlem yapabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama