amerika gazete haberleri haberler
BlockchainHaberler

Blok Zinciri Teknolojisinin Geleceği – Son Eğilimler

Dünya, küresel bir pandemi sonrasında yönetimden üretime kadar hemen hemen her alanda köklü bir değişime tanık oldu. İnsanlar evlerinden çalıştılar ve küresel kurumsal organizasyonlar operasyonlarını uzaktan yürütmek zorunda kaldılar. Aynı zamanda, sayısal dönüşüm dürtüsü ivme kazandı ve dolayısıyla blok zinciri teknolojisinin benimsenmesi çağrısı da karşılık buldu. Bununla birlikte, uzun vadede blok zincirinin uygulanabilirliğine odaklanmak mantıklıdır. Blok zincirinin geleceği ile ilgili en önemli eğilimlerden bazılarına aşağıda yer verilmektedir:

  • Finans Sektörü Blok Zinciri Uygulamasında Öncü Olacak

Bankacılık ve finans endüstrilerinde, blok zinciri teknolojisinin benimsenmesi için mevcut süreçlerin radikal bir şekilde değişmesine ihtiyaç yoktur. Finansal kurumlar, geleneksel bankacılık işlemleri için finansta blok zincirinin kullanımını kolayca kabul etmektedir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, blok zinciri ile birlikte dağıtılmış defter teknolojileri, finansal hizmet sağlayıcıların maliyetlerini 2022 yılına kadar yılda yaklaşık 15 milyar ila 20 milyar dolar arasında düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca Gartner, bankacılık endüstrisinin 2022 yılına kadar 1 milyar doların üzerinde iş değeri elde etmek için blok zincirinden yararlanacağını tahmin etmiştir. Dolayısıyla, olağanüstü beklentileri ile blok zinciri teknolojisinin bankacılık ve finans endüstrisinin geleceği olduğunu söylemek kolaydır.

  • Blok Zinciri Uzmanlığına Talep Artmaya Devam Ediyor

Dünya, blok zinciri teknolojisinin potansiyelini kabul ettiğinden, işletmelerin blok zinciri becerilerine ve bilgisine sahip profesyonellere ihtiyacı olacaktır. Bununla birlikte, bir teknoloji olarak blok zincirinin popülerliği, blok zinciri becerisinin arzını etkilememiştir. Çevrimiçi serbest çalışma platformu Upwork, yakın zamanda blok zinciri uzmanlığına sahip kişilere yönelik talepte radikal bir büyüme olduğunu bildirdi. Teknoloji, sınırlı farkındalıkla nispeten yeni olduğu için, çok sayıda blok zinciri mühendisi bulmak zordur.

Bu nedenle, blok zincirinin geleceği hevesli profesyoneller için kesinlikle epeyce kazançlı kariyer fırsatları barındırıyor. Blok zinciri teknolojisinde büyük çapta bilgili personel açığı, blok zinciri profesyonellerinin daha iyi ücretlendirilmesini de sağlar. Belirli blok zinciri iş rolleri için doğru profesyonel eğitim ve sertifika ile gelecekte umut verici bir kariyer kazanılabilir.

  • Yeni Yönetim Modelleri

Blok zinciri ortamı radikal bir şekilde büyüyor ve günümüzde yeni yönetişim modellerine ihtiyaç artıyor. Peki, bu yeni yönetişim modelleri nasıl işleyecek? Karar vermede, ödemelerde ve izin planlarında daha iyi verimlilik için büyük ve çeşitli ortaklıkları etkinleştirebilen yönetişim modellerini göz önüne alabilirsiniz. Yeni yönetişim modelleri, çeşitli kaynaklardan gelen bilgilerin standartlaştırılmasını sağlayacak ve haklı olarak blok zinciri teknolojisinin geleceği olacaktır.

Ayrıca, yeni yönetişim modelleri, yeni ve daha esnek veri kümelerinin toplanmasına yardımcı olabilir. Bilişim Kurulu Başkanlarının (CIO, Chief Information Officer) ve Teknolojiden Sorumlu Başkanların (CTO, Chief Technology Officer) yaklaşık %68’i, çoklu blok zinciri ağları üzerindeki etkileşimleri desteklemek için ölçeklenebilir bir yönetişim modeline ihtiyaç duymaktadır. Ölçeklenebilir yönetişim modeli, önümüzdeki yıllarda kuruluşların blok zinciri alanında ortaya çıkacak zorunlu bir husus olacaktır.

  • Blok Zinciri-IoT Bağlantısı

Diğer teknolojileri blok zinciri ile birleştirmek, gelecek vaat eden birçok aşamaya ulaşmamıza yardımcı olabilir. Blok zinciri, yakın teknolojilerin temelini oluşturan algoritmalar hakkında bilgi vermek ve güçlendirmek için güvenilir veriler sunabilir. Ayrıca blok zinciri, karar verme sürecindeki her adımın kapsamlı bir şekilde ayrıntılı denetiminin yanı sıra veri güvenliğini de sağlayabilir.

Uluslararası araştırma şirketi IDC, 2025 yılına kadar IoT dağıtımlarının yaklaşık %35’inin blok zinciri hizmetlerini etkinleştirmesini beklediğini ifade etmiştir. Blok zinciri ve IoT için bu birleşik tahmin, gelecekte IoT cihazları arasında iletişimi kolaylaştırmak için güvenli ve ölçeklenebilir bir çerçeve sunan blok zinciri teknolojisi ile güçlendirilebilir. Ayrıca blok zinciri teknolojisi, otomatik mikro işlemleri daha iyi hız ve maliyet verimliliği ile yürütmek için akıllı cihazları da etkinleştirebilir. Bilgi veya para transferi için akıllı sözleşmeler kullanan IoT cihazlarının imkânları da gözden geçirilebilir.

  • Akıllı Sözleşmeler ve Hukukun Daha İyi Entegrasyonu

Blok zinciri teknolojisi, akıllı sözleşmelerin işlevleriyle geleceğe ait imkânlar sunmaktadır. Akıllı bir sözleşmenin temel fikri, belirli şartların yerine getirilmesiyle belirli görevlerin otomatik olarak yürütülmesidir. Ancak akıllı sözleşmelerdeki diğer şartların da otomatik düzenlemeye tabi olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Gelecekteki blok zinciri uygulamalarının yasal uygulamalarda öne çıkan örneklerinden biri, ABD merkezli bir sigorta ve finansal hizmetler şirketi olan AIG’nin karmaşık sigorta poliçelerinin oluşturulmasına yönelik pilot blok zinciri projesidir. Akıllı sözleşmelerin katılımcıları arasındaki anlaşmazlıklar için eşit bir zemin bulmak zordur. Bu nedenle, ihtilafları çözmek amacıyla akıllı sözleşmeler için hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu bir geleceği oluşturmak mantıklıdır.

  • Blok Zinciri Bağlanabilirliğinin Bir Sonraki Seviyeye Taşınması Blok zinciri teknolojisinin maksimum bağlantı düzeyine ulaştığını söylemek için henüz oldukça erkendir. Aynı zamanda, birden fazla platformda sorunsuz operasyonlar sağlamak için birlikte çalışabilirlik de gereklidir. Kuruluşların yaklaşık %83’ü, izinli ve izinsiz blok zinciri ağları arasında ara bağlantı ve birlikte çalışabilirlik için standartların ve yönetişimin güvencesinin endüstri çapında bir blok zinciri ağına katılmak için önemli olduğunu ifade etmektedir.

Ayrıca, kuruluşların yaklaşık beşte biri, yönetişim ve standartları birbirine bağlanabilirlik ve birlikte çalışabilirlik için temel faktörler olarak görmektedir. Bu alandaki yeni teknolojik gelişmelerle birlikte, farklı protokoller arasında entegrasyon konusunda daha fazla üyenin rehberlik talep etmesi beklenebilir. Bu nedenle, blok zinciri platformlarının herhangi bir işletmeyi kısıtlamadığı muhtemel bir geleceği varsaymak mantıklıdır. Bu, herhangi bir yerleşik zorluk yaşamadan endüstri çapında blok zincirinin benimsenmesini sağlamada çok önemli bir faktör olabilir.

Sonuç

Geleceğe yönelik blok zinciri eğilimleri, kullanıcılar için sürekli değer geliştirmeye yönelik farklı temalara odaklanmaktadır. Öte yandan, blok zincirine ilişkin kurumsal bakış açısı, blok zincirinin geleceği üzerinde müthiş bir etkiye sahip olacaktır. Birçok kişi, farklı sektörlerde blok zincir teknolojisi uygulamalarının başarı şansını küçümsemektedir. Bununla birlikte, blok zinciri teknolojisi çeşitli kullanım durumlarında tüm olumsuz varsayımlardan başarıyla sıyrılmıştır. Blok zinciri teknolojisinin gelecekteki beklentileri büyük ölçüde yeniliğe dayanmakta ve işletmeler için umut verici bir değer sunmaktadır. İşletmeler blok zincirinin geleneksel işlevleri ve uygulamalarının yanı sıra gelecekte de blok zincirinden yararlanmanın yeni yollarını aramaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama