amerika gazete haberleri haberler
HaberlerTeknoloji

Brezilya’da Siber Saldırı Müdahale Ağı Kuruldu

Brezilya, federal hükümet birimleri arasındaki koordinasyon yoluyla siber tehditlere ve güvenlik açıklarına daha hızlı yanıt vermeyi amaçlayan bir siber saldırı müdahale ağı oluşturdu. 16 Temmuz’da çıkan yasa ile oluşturulan Federal Siber Olay Yönetimi Şebekesi, Cumhurbaşkanlığının Kurumsal Güvenlik Ofisinin yanı sıra federal hükümet idaresi altındaki tüm kurum ve kuruluşları da kapsayacak şekilde düzenlendi. Kamu şirketleri, karma sermaye şirketleri ve bağlı ortaklıkları gönüllü olarak ağa üye olabilecek. Ağ, hükümetin Siber Güvenlik Olaylarını Önleme, Çözme ve Müdahale Etme Merkezi aracılığıyla Cumhurbaşkanlığı Kurumsal Güvenlik Ofisi Bilgi Güvenliği Departmanı tarafından koordine edilecek.

Ekonomi Bakanlığı Yönetim ve Sayısal Hükümet Departmanı altında faaliyet gösteren Sayısal Hükümet Sekreterliği (DGS), ağın oluşumunda stratejik bir rol oynayacak. DGS, federal hükümetin bilgi teknolojisi kaynaklarını 200’den fazla birimde planlamak, koordine etmek, işletmek, kontrol etmek ve denetlemek için kullanılan bir sistem olan SISP’nın merkezi birimidir. Sekreterlik ayrıca, hükümetin sosyal güvenlik teknolojileri ve bilgi şirketi olan Dataprev ve federal veri işleme hizmeti olan Serpro gibi kamu şirketlerinin katılımlarının zorunlu olmasa da girişime katılmaları yönünde bir beklentisi olduğunu açıkladı. Saldırılar ve istismar edilen potansiyel güvenlik açıkları hakkında anında bilgi sahibi olunması, Sekreterliğin diğer birimleri gerekli sınırlama önlemlerini uygulamak için uyarmasını sağlayacak.

Sayısal Hükümet ve Yönetim Departmanı Yöneticisi, “Sayısal dönüşümün ilerlemesine kullanıcıların korunması eşlik etmelidir ve bu korumayı sağladık. Ağın mantığı, siber güvenlik konusunda ilerlemeye devam edebilmemiz için hükümet içinde koordineli çalışma kültürünü teşvik etmektir.” dedi. Brezilya’nın 2018’de 70. sıradan 53. sıraya yükselip 2021’de 18. sıraya yükseldiği Birleşmiş Milletler’in en son Küresel Siber Güvenlik Endeksi’nde kaydettiği iyileşmeden bahseden Yönetici, ağın oluşturulmasının Brezilya federal hükümetinin siber tehditlerle mücadeledeki rolünü daha da güçlendirmesine yardımcı olacağını kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama