amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Bu Meraklı Cihaz, GPS’siz Navigasyonun Başlangıcı Olabilir

Sandia, gelişmiş yön bulma teknolojisinin nihayet kompakt ve sahaya uygun hale gelebileceğini gösteriyor.

Titanyum metal duvarların veya safir pencerelerin sizi aldatmasına izin vermeyin. Bir gün yeni bir navigasyon çağını başlatabilecek bu küçük, meraklı cihazın içinde ne var.

Bir yıldan fazla bir süredir, avokado büyüklüğündeki vakum odası, hassas navigasyon ölçümleri için doğru koşullarda bir atom bulutu içeriyor. Sandia bilim adamı Peter Schwindt, kuantum sensörlerini (geleneksel teknolojilerden daha iyi performans göstermek için kuantum mekaniğini kullanan sensörleri) laboratuvardan ticari kullanıma potansiyel olarak hareket ettirecek kadar küçük, enerji verimli ve güvenilir ilk cihazdır, dedi.

Peter, Sandia’nın odayı GPS uydularına dayanmayan gelecekteki navigasyon sistemleri için temel bir teknoloji olarak geliştirdiğini söyledi. Bu yılın başlarında AVS Quantum Science dergisinde açıklanmıştır .

Dünyanın dört bir yanındaki sayısız cihaz, yön bulmak için GPS kullanıyor. Bu mümkün, çünkü son derece hassas zaman işleyişiyle bilinen atomik saatler, uydu ağını mükemmel bir şekilde senkronize tutuyor.

Ancak Peter, GPS sinyallerinin karıştırılabileceğini veya yanıltıcı olabileceğini ve bunun hem ticari hem de askeri araçlardaki navigasyon sistemlerini potansiyel olarak devre dışı bırakabileceğini söyledi.

Bu nedenle Peter, uydulara güvenmek yerine gelecekteki araçların kendi konumlarını takip edebileceğini söyledi. Bunu, atom saatleri kadar hassas yerleşik cihazlarla yapabilirlerdi, ancak bu, lazerleri Sandia’nın içerdiği gibi küçük rubidyum gazı bulutlarına parlatarak hızlanma ve dönüşü ölçer.

Gerçek dünya uygulamaları için kompaktlık anahtarı
Atomik ivmeölçerler ve jiroskoplar zaten var, ancak bir uçağın navigasyon sisteminde kullanmak için çok hantal ve güce açlar. Bunun nedeni, çalışmak için binlerce volt elektriğe ihtiyaç duyan büyük bir vakum sistemine ihtiyaçları olmasıdır.

Araştırmaya katkıda bulunan Sandia doktora sonrası bilim adamı Bethany Little, “Kuantum sensörleri büyüyen bir alandır ve laboratuvarda gösterebileceğiniz birçok uygulama var” dedi. “Ama onu gerçek dünyaya taşıdığınız zaman çözmeniz gereken bir sürü problem var. İkisi sensörü kompakt ve sağlam hale getiriyor. Fizik, tamamen bir santimetre küp (0.06 inç küp) hacimde gerçekleşir, bu nedenle bundan daha büyük olan her şey boşa harcanan alan. ”

Bethany, ekibinin kuantum algılamanın yüksek güçlü bir vakum sistemi olmadan da çalışabileceğini gösterdiğini söyledi. Bu, güvenilirlikten ödün vermeden paketi pratik bir boyuta küçültür.

Sızıntı yapan ve ölçümleri bozan molekülleri uzaklaştıran elektrikli bir vakum pompası yerine, alıcı adı verilen bir çift cihaz, davetsiz misafirleri bağlamak için kimyasal reaksiyonlar kullanır. Alıcıların her biri bir kurşun kalem silgisinin boyutundadır, böylece titanyum paketinden dışarı çıkan iki dar tüpün içine tıkılabilirler. Ayrıca bir güç kaynağı olmadan da çalışırlar.

Kirleticileri daha fazla dışarıda tutmak için Peter, odayı titanyum ve safirden inşa etmek için Sandia malzeme bilim adamları ile ortaklık kurdu. Bu malzemeler, özellikle paslanmaz çelik ve Pyrex camdan geçebilen helyum gibi gazları engellemede iyidir. Finansman Sandia’nın Laboratuvar Yönlendirmeli Araştırma ve Geliştirme programı tarafından sağlandı.

İnşaat, Sandia’nın nükleer silah bileşenleri için gelişmiş malzemeleri birleştirmek için geliştirdiği sofistike üretim teknikleri aldı. Ve bir nükleer silah gibi, titanyum odası da yıllarca güvenilir bir şekilde çalışmalıdır.

Sandia ekibi cihazı izlemeye devam ediyor. Hedefleri, teknolojinin sahaya sürülmeye hazır olduğunu gösteren önemli bir kilometre taşı olan beş yıl boyunca mühürlü ve çalışır durumda tutmaktır. Bu arada, üretimi kolaylaştırmanın yollarını araştırıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama