amerika gazete haberleri haberler
Teknoloji

Bulut Bilişim nedir? Cloud Computing Nedir? Bulut Sunucu nedir?

İnternetteki bir sağlayıcıdan donanım ve yazılım hizmetleri ile dosya paylaşma desteği alma teknolojisine bulut teknoloji denir. Bulut sağlayıcıları, şirket içi operasyonların yerini alır ve boyutları veya uygulamaları ne olursa olsun şirketler için çok değerlidir. Bulut bilgisayarlar, küçük veya çok büyük miktarlardaki trafiği işlemek ve gerektiğinde genişleyip daralmak üzere yapılandırılabilen sunuculardır. Bulut, evde yetiştirilen veri merkezleriyle güvenlik, bakım, ağ ve çevre sorunlarını ortadan kaldırır.

Her İnternet İşlevi Bulut Bilişim mi?

Tam olarak değil. Web siteleri, e-posta, otomatik güncellemeler, yedekleme, fotoğraf depolama, internet üzerinden neredeyse her şey bulut bilişim olarak kabul edilebilir çünkü bulut bir ağdır ve İnternet var olan en büyük ağdır. Bununla birlikte, teknik olarak, bulut bilişim, kullanıcının bilgisayarında yüklü olan yazılımı çevrimiçi erişimle değiştiren aşağıdaki iki hizmeti içerir.

Yazılım Hizmeti

Bulut bilişim, abonelikle çevrimiçi iş uygulamaları sunan hizmet olarak yazılım (SaaS) ile başladı. Her şey bulut sağlayıcısı tarafından yönetilir ve genellikle kullanıcının makinesinde gerekli olan tek uygulama olan Web tarayıcısı aracılığıyla çevrimiçi olarak erişilir.

Donanım Hizmeti

İkinci olarak, devasa veri merkezlerini yönetme konusunda yılların deneyimine sahip Amazon, Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri, sunucularında zaman kiralamaya başlayarak şirketlere kendi evlerini barındırmak için uygun bir alternatif sağladı. Amazon en büyüğüdür. Amazon Web Services, Google App Engine ve Windows Azure’a birer bulut abonelik hizmetidir.

Bulut Bilişim Özellikleri

(Self Servis) Müşteri çevrimiçi olarak bir hesap oluşturur ve süreci baştan sona yönetir.

(Ölçeklenebilirlik) Hem kullanıcılar hem de sunucular kolayca eklenebilir ve silinebilir.

(Hız ve Güvenilirlik) Çoklu bulut veri merkezleri ve ağ omurgaları, hızlı yanıt süreleri ve hata toleransı sağlar.

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

1990’ların sonlarında Web’in popüler hale gelmesinden sonra, SaaS sağlayıcıları ilk kez son kullanıcıya iş uygulamaları sunarak rutin ve hataya açık kurum içi yazılım bakımını ortadan kaldırdı. Salesforce.com özellikle ilklerden biriydi. Müşteriler, kullanıcı sayısına göre ödeme yapar. BT departmanı için bu bir paradigma kaymasıydı. Ancak, her çözüm başka sorunlar doğurur. Veriler şirket dışında depolandığında güvenlik ve gizlilik sorunları ortaya çıkar.

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

“Bulut barındırma” ve “yardımcı bilgi işlem” olarak da adlandırılan IaaS, çıplak sunucu donanımını veya donanım artı birçok müşteri tarafından paylaşılan bir sunucudaki bir bölüm olan bir sanal makineyi (VM) sağlar. IaaS müşterileri, işletim sisteminden uygulamalara kadar tüm yazılımları yükler.

Hizmet Olarak Platform (PaaS)

PaaS, sunucu donanımını, işletim sistemini ve veritabanını ve ayrıca uygulamaları çalıştırmak için gerekli tüm sistem yazılımını (“yığın”) içerir. IaaS ve PaaS ile müşteriler, sunucu boyutu, hız, depolama kapasitesi ve ağ süresinin (yüklemeler ve indirmeler) bazı kombinasyonlarına göre ödeme yapar.

Hizmet Olarak İşlev (FaaS)

FaaS, sunucu donanımını en ayrıntılı düzeyde içerir. FaaS müşterileri yalnızca belirli görevleri yürütmek için gereken süre için ödeme yapar.

Sanallaştırma Vakfı

Bulut veri merkezleri, diğer faydaların yanı sıra iş yüklerinin bağımsız modüller olarak eklenmesine ve kaldırılmasına izin veren sunucu sanallaştırmasını kullanır. IaaS ve PaaS müşterileri, bu işlevleri yapılandırmak için teknik becerilere ihtiyaç duyar. BT dünyasında sanallaştırma ana akım haline gelmeseydi, bulut bilişimin ortaya çıkmayacağını söylemek güvenli.

Özel ve Hibrit Bulutlar

İşletmeler, İnternet’te kullanılan aynı bulut bilişim altyapısını kullanan veri merkezlerinde özel bulutlar oluşturabilir. Özel bulut, aynı esnekliği ve self servis yeteneklerini sağlar, ancak gizlilik kontrolü ile.

Hibrit bulut hem özel hem de geneldir. Şirketler, diğerlerini buluta dağıtırken belirli uygulamaları şirket içinde tutmaya karar verebilir. Ayrıca, özel bulut aşırı yüklenirse, uygulamalar İnternet bulutu üzerinde geçici olarak etkinleştirilebilir; örneğin, bir e-ticaret sitesi için tatillerde.

Yazılım ve veritabanlarını dahili sunuculardan bir sağlayıcının sunucularına genişletmek ve her iki mekanı da merkezi bir konsoldan yönetmek, bulut bilişim yönetiminde önemli sorunlardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama