amerika gazete haberleri haberler
Donanım

DERİ HÜCRESİNDEN EMBRİYO KÖK HÜCRESİ ELDE ETME

Hebrew Üniversitesi araştırmacıları, farelerdeki deri hücrelerini, erken dönem embriyoyu oluşturan 3’lü hücrelere çevirebilen genler keşfetmiştir. Buna göre yeniden programlanan deri hücreleri embriyo kök hücrelerini oluşturabilmektedir.

Üniversite, fare hücrelerindeki çalışmaların embriyo bozukluklarına ve plasenta işlevsizliklerine karşı çözümler sağlayabileceğini belirtmiştir. İlgili çalışma, tüm embriyonun deri hücresinden elde edilmesinin mümkün olabileceğini göstermektedir. 2006 yılında, Japon araştırmacılar deri hücrelerini yeniden programlamış ve erken aşama embriyo hücresine benzer hücreler keşfetmişlerdir. Bu hücreler, plasenta gibi ekstra embriyonik dokular hariç, ceninle ilgili tüm hücreleri içermekteydi.

Hebrew Üniversitesi tarafından yeni yapılan bu keşifte ise, deri hücrelerine işlenebilen 5 genin yeni bir kombinasyonu bulunmuştur. Bu şekilde yeniden programlanan hücreler 3 çeşit erken embriyonik hücre tiplerini oluşturmaktadır. Bunlar; fetüs, plasenta kök hücreleri ve göbek kordonu gibi ekstra embriyonik dokuları içeren kök hücreleridir. Buna göre, gelecekte sperm ya da yumurtalığa ihtiyaç kalmaksızın tüm insan embriyosu insan deri hücresinden elde edilebilecektir. Bu keşif ile plasenta işlevsizlikleri ve embriyo bozukluklarına karşın çözümlemeler üretilebileceği düşünülmektedir. Ayrıca insan embriyolarını üreterek kısırlığın da engelleneceği düşünülmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama