amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Devrim Yaratan Yapay Görme Beyin İmplantının İlk Başarılı İmplantasyonu

Şu anda körlük için bir tedavi bulunmamakla birlikte, türünün ilk örneği bir yapay görme sistemi, ilk başarılı implantasyonunu gerçekleştirerek, görme yetisini kaybetmiş insanlara kısmi görüşü geri getirme potansiyelini getirdi.

Doğrudan beynin görsel korteksine bağlanmak için retina ve optik sinirleri atlayan bir implant olan İntrakortikal Görsel Protez (ICVP), ICVP çalışmasının bu hafta Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki ilk katılımcısına cerrahi olarak başarıyla implante edildi. Bu ameliyat, Kör Kişilere Yönelik İntrakortikal Görme Protezinin Faz I Fizibilite Çalışmasının bir parçasıdır.

ICVP sistemi, Illinois Institute of Technology’de Pritzker Biyomedikal Bilim ve Mühendislik Enstitüsü’nün yönetici direktörü, biyomedikal mühendisliği profesörü Philip R. Troyk liderliğindeki çok kurumlu bir ekip tarafından geliştirildi ve yaklaşık otuz yıllık Illinois’in doruk noktasını temsil ediyor. Göz hastalığı veya travma nedeniyle kör olanlara nihayetinde yapay görüş sağlamaya adanmış teknik araştırma.

İntrakortikal Görsel Protez Sistemi, körlüğü olan bireylerin bu yaklaşım tarafından sağlanan yapay görüşü kullanıp kullanamayacaklarını araştırmak için bir grup tamamen implante edilmiş minyatür kablosuz stimülatör kullanan ilk intrakortikal görsel implanttır.

Bu görsel protez sistemi, cihazların kalıcı olarak implante edilmesini sağlar; bu, araştırmacıların cihazın nasıl etkili bir şekilde çalışabileceğini keşfetmeleri ve alıcının cihazın nasıl faydalı olabileceğini öğrenmesi için yeterli zaman sağlayan benzersiz bir avantajdır.

Klinik öncesi aşamada, Illinois Tech ekibi cerrahi prosedürleri geliştirmek ve iyileştirmek için Rush Üniversitesi Tıp Merkezi beyin cerrahları ile birlikte çalıştı ve bu hafta kör bir bireye toplam 400 elektrotla 25 stimülatörün başarılı bir şekilde implantasyonuyla sonuçlandı. Klinik aşama, bu protezin çalışma katılımcılarına gezinme ve temel, görsel olarak yönlendirilen görevleri gerçekleştirme konusunda gelişmiş bir yetenek sağlayıp sağlamayacağını test etmeyi amaçlar. Testler, 4-6 haftalık bir iyileşme döneminden sonra The Chicago Lighthouse’da başlayacak.

Troyk, “Bu, yalnızca biyomedikal mühendisliği alanı için değil, daha da önemlisi dünyanın dört bir yanındaki kör insanlar ve sevdikleri için inanılmaz derecede heyecan verici bir an” diyor.

Tam körlükten etkilenen birçok kişi, sağlam retina veya optik sinirlere sahip olmadığından, görsel korteksi -insanların görmesini sağlayan beyin bölgesini- koruduğu için, kortikal bir görsel protez, yararlanabilecekleri tek olası gelişmiş görsel duyusal yardım olabilir. .

Troyk, beyin güçlü bir işleme sistemi olarak çalışırken ve gözlerden milyonlarca sinir sinyali alırken, gözler artık beyinle iletişim kuramıyorsa, Troyk, araştırmacıların “göz ve optik siniri atlayarak ve doğrudan beyine giderek müdahale edebileceğini söylüyor. beynin görsel korteks adı verilen bölgesi.

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde ameliyatı gerçekleştiren beyin cerrahı Dr Richard Byrne, “Bu operasyon, tüm ICVP ekibimizin kör hastalara görme sağlama çabalarımızda onlarca yıllık araştırmalarında kritik bir adımı temsil ediyor” diyor.

Illinois Tech, Rush Üniversitesi Tıp Merkezi, Chicago Lighthouse ile işbirliği yapıyor; Johns Hopkins’deki Wilmer Göz Enstitüsü; Dallas’taki Texas Üniversitesi; Yaşam Bilimleri için Mikroproblar; Sigenics, Inc.; ve Troyk’un baş araştırmacı olarak görev yaptığı girişimde bulunan Chicago Üniversitesi .

The Chicago Lighthouse Başkanı ve CEO’su Janet P. Szlyk, “Tamamen kör olan insanlar için birazcık ışık algısı kazanmak bile büyük bir fark yaratabilir” dedi. “Bu araştırmadan elde edilen bulgular, körlük araştırmaları ve görme restorasyonunda çığır açan diğer gelişmelerin önünü açmaya yardımcı olacak.”

Bu çalışmanın finansmanı Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin Gelişmiş Yenilikçi Nöroteknolojiler® (BRAIN) Girişimi aracılığıyla Beyin Araştırmaları, Savunma Bakanlığı ve özel bağışçılardan sağlandı.

Bu yayında bildirilen araştırma, UH3NS095557 Ödül Numarası altında NIH (BRAIN) Initiative tarafından desteklenmiştir. İçerik yalnızca yazarların sorumluluğundadır ve Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin resmi görüşlerini temsil etmek zorunda değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama