amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Dijital Verileri Kablosuz Olarak İletmek İçin Kullanılan Nükleer Radyasyon “Hızlı Nötronlar”

Mühendisler, geleneksel teknoloji yerine nükleer radyasyon kullanarak dijital olarak şifrelenmiş bilgileri kablosuz olarak başarıyla aktardılar.

Radyo dalgaları ve cep telefonu sinyalleri, iletişim için elektromanyetik radyasyona dayanır, ancak yeni bir gelişmede, İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi’nden Slovenya’daki Jožef Stefan Enstitüsü ile çalışan mühendisler, bunun yerine “hızlı nötronlar” kullanarak dijital olarak kodlanmış bilgileri aktardılar.

Araştırmacılar, nükleer reaktörlerde üretilen radyoaktif bir izotop olan californium-252’den hızlı nötronların kendiliğinden emisyonunu ölçtüler.

Modüle edilmiş emisyonlar bir dedektör kullanılarak ölçüldü ve bir dizüstü bilgisayara kaydedildi.

Birkaç bilgi örneği, yani, bir kelime, alfabe ve kör olarak seçilen rastgele bir sayı, nötron alanının modülasyonuna seri olarak kodlandı ve çıktı, şifreli bilgiyi ekranda kurtaran bir dizüstü bilgisayarda deşifre edildi.

Bir rastgele sayı üretecinden türetilen bir sayının, onu yükleyenlerin önceden bilgisi olmadan kodlandığı ve daha sonra iletildiği ve kodunun çözüldüğü bir çift kör test gerçekleştirilmiştir.

Denenen tüm iletim testleri %100 başarılı oldu.

Lancaster Üniversitesi’nden Profesör Malcolm Joyce şunları söyledi: “Geleneksel elektromanyetik iletimin mümkün olmadığı veya doğası gereği sınırlı olduğu uygulamalar için kablosuz iletişim ortamı olarak hızlı nötron radyasyonunun potansiyelini gösteriyoruz.”

Hızlı nötronların, metaller de dahil olmak üzere malzemeler yoluyla iletim yoluyla önemli ölçüde zayıflayan geleneksel elektromanyetik dalgalara göre bir avantajı olduğunu söyledi.

“Deniz yapılarındaki reaktör muhafazalarının ve metal kasaların ve perdelerin bütünlüğü ile ilgili bazı güvenlik açısından kritik senaryolarda, iletişim kabloları için bu tür metal yapılar aracılığıyla yapılan geçişlerin sayısını en aza indirmek önemli olabilir. Bu tür yapılar aracılığıyla bilgi aktarımı için nötronların kullanılması, bu tür sızmalara olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir ve belki de acil kurtarma operasyonları gibi zor koşullarda sınırlı aktarımların istendiği senaryolarla da ilgilidir.”

Hızlı nötronlar, elektronlar ve nötronlar arasında sinyal karıştırma elde etmek için karışık sinyalli elektronik sistemlere de dahil edilebilir. Bu, bilgi aktarımının bütünlüğünü sağlama gerekliliğine katkıda bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama