amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Din değiştirmek nedir? Kurana ve İslam’a göre din değiştirmek nedir? Din değiştirmenin hükmü ve cezası nedir?

Müşrikler ve inkârcılar öldürülemeyeceği gibi, önceden inanan biri iken inkâr eden ya da başka bir din ve inanca geçen biri de asla öldürülemez. İslam’a inancın özgür irade ve gönül rızası ile olması esastır. Birini zorla dine sokmak mümkün olmadığı gibi zorla dinde tutmak da mümkün değildir. Dinini değiştiren birine kızmak yerine o kişinin inancını değiştirme nedenlerinin neler olduğunu düşünmek ve dini konularda doğru bilinen yanlışların yol açtığı bu felaketin önüne geçmek gerekir. Bazı kişi ve çevrelerin din ile ilgili algıları İslam’ın ruhundan öyle uzaklaşmış bir durumda ki din diye ortaya konulan şeylere tepki gösteren insanlara değil hala o din anlayışını devam ettirebilen insanlara şaşırmak gerekir.

Kur’an’da açık bir şekilde dinde zorlama ve onu çirkin gösterme olmadığı söylenirken peygamberimizin de insanlar üstüne bir zorba olmadığı ve ilahi uyarıları dikkate alacak olanlara Kur’an ile uyarıda bulunması söylenir. Kur’an’da, Allah’a inanmayan, dinini değiştiren, namaz ve oruç gibi ibadetleri yerine getirmeyen ya da yasak olmasına rağmen içki içmeye devam eden kişiler için hiçbir dünyevi ceza ve yaptırım uygulaması bulunmamaktadır. Buna rağmen güvenilir kabul edilen kaynaklarda yer alan hadis rivayetleri ile Allah’ın ayetleri hiçe sayılarak dinde olmayan yaptırımlar uydurulmuştur.

Hadis rivayetlerinde peygamberimizin: “Dinini değiştireni öldürün” dediği ve yine başka bir rivayette dinini terk ederek cemaatten ayrılan bir Müslümanın kanının helal olacağı yani ölüm cezasını hak edecek üç suçtan birini işlediğini söylediği iddia edilmiştir. Bir başka rivayet ise şu şekilde gelmiştir: “Hz. Ali’nin bir topluluğu ateşte yakarak cezalandırdığı haberi İbn Abbas’a ulaşınca: “Ben olsaydım, onları yakmazdım; zira peygamber: “Allah’ın azabıyla azaplandırmayın” buyurmuştur. Peygamber “men bedelde dinehû fektulûhu” (Dinini değiştireni öldürün)” buyurduğu için, ben de mutlaka onları öldürürdüm.”

Oysa Kur’an’a göre, dinini değiştiren bir kişinin öldürülmesi mümkün değildir. Kur’an’da dinden dönenler ile ilgili ifadelerin yer aldığı ayetler son derece açıktır. Bunların hiçbirinde dinden dönen kişinin öldürülmesi söylenmez. Yine başka bir ayette dininden dönerek gerçeği yalanlayanların bu hal üzerine ölmeleri durumunda bütün yapıp ettiklerinin dünyada da, ahirette de boşa gitmiş olacağı ve bu kişilerin sonsuza kadar cehennemde kalacakları hatırlatılır.

Yine Âli İmran Suresi’ndeki ayetlerde, kendilerine apaçık deliller gelip de iman ettikten sonra inkâr eden ve dinden dönenlerin cezalarının öldürülmek olmadığı, manevi anlamda Allah’ın, meleklerinin ve tüm insanların lanetine uğramaları olduğu ifade edilir ve hallerini düzeltenler için Allah’ın affediciliğine vurgu yapılır. Dinini değiştirdiği için öldürülen birinin, sonradan halini düzeltmeye fırsatı olmayacağı açıktır. Öldürülmekten korktuğu için inanmak istemediği bir dinin içinde kalan birinin münafık yani iki yüzlü olacağı da açıktır. Allah’ın bunca apaçık ayetine rağmen bu türden hadis rivayetlerini uydurarak peygamberimize iftira edenlerin bu iddialarının hesabını veremeyecekleri de son derece açıktır.

Emre Dorman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama