amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

DOMUZLARIN BEYİN HÜCRELERİ ÖLÜMDEN BİRKAÇ SAAT SONRA KISMEN CANLANDIRILDI

ABD’li bilim insanlarının domuzların beyinlerini, ölümlerinden dört saat sonra kısmen canlandırdığına değinilmektedir. Bulgular ölümle yaşam arasındaki çizginin tartışılmasına yol açabilecek ve Alzheimer gibi hastalıkların daha iyi anlaşılmasını sağlayabilecektir. Deneyde beyin hücrelerinin ölümünün durdurulması başarıldı ve beyindeki bazı bağlantıların yeniden kurulduğu belirlendi.

Ancak beyinde bilinç veya farkındalık oluşmadı. Sürpriz bulgular, beynin kan akışı durduktan birkaç dakika sonra geri döndürülemez bir şekilde işlevsizleştiği fikrinin sorgulanmasına yol açmıştır. Araştırma, beyin hücrelerinin ölümünün azaltıldığını, damarların tekrar işlev kazandığını ve bir miktar beyin etkinliği gerçekleştiğini göstermiştir. Beyin hücrelerinin birbiriyle iletişim kurduğu sinapsların da faal olduğu ortaya çıkmıştır.

Araştırma beyinlerin nasıl öldüğüne dair fikirleri değiştirme potansiyeli taşımaktadır. Eskiden, oksijenin kesilmesiyle birlikte beyin hücrelerinin hızlıca öldüğü tahmin ediliyordu. Yale Üniversitesi araştırmacıları, “Beyin hücrelerinin tahmin edildiğinden daha uzun sürede öldüğünü, hücre ölümlerinin aşamalı olarak gerçekleştiğini ve bu süreçlerin bazılarının ertelenebileceğini, durdurulabileceğini, hatta geri çevrilebileceğini” düşünmektedirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama