amerika gazete haberleri haberler
Haberler

DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇAĞI OLAN STRATOLAUNCH UÇUŞA GEÇTİ

Stratolaunch firması tarafından yapımı 8 yıl süren ve rekor kıran 117 metrelik kanat açıklığına sahip 6 motorlu uçağın 304 km/s hıza ulaşarak Mojave Çölü (ABD-Kaliforniya) üzerinde 13 Nisan sabahı yükselmeye başladığı belirtilmektedir. Firma, 2022’ye kadar uydu taşıyan roketleri uzaya fırlatmak için ikiz gövdeli, 6 motorlu katamaran tarzı uçakları kullanmayı hedeflemektedir.

Stratolaunch CEO’su Jean Floyd, “hepiniz yıllardır bu büyük kuşu havalandırmamızı beklerken çok sabırlı ve çok hoşgörülü oldunuz ve sonunda biz bunu başardık” demiştir. Haberde, firma yetkililerince Mojave Hava ve Uzay Limanına güvenli bir şekilde inmeden önce uçağın 304 km/s hıza ve 5181 m yüksekliğe ulaştığı belirtilmiştir. Test pilotu Evan Thomas ise; uçaktaki sistemlerin saat gibi çalıştığını ifade etmiştir.

Stratolaunch firması yakın gelecekte bir gün, uydularla yüklü 250 tonluk roket gemilerini 10668 m yüksekliğe kadar stratosferin içine taşımayı planlamaktadır. Stratolaunch projesini kuran ve finanse eden ve bir uzay tutkunu olan Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen’ın, geçtiğimiz Ekim’de vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama