amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Dünyanın En Küçük Beyinden İlham Alan Bilgisayarı – Enerjisini Kendi Kendine Toplayabilecek Kadar Küçük

Cihazın enerji tüketimi o kadar az olacaktır ki, enerjisini doğrudan çevresinden toplayabilir. Proje, Villum Experiment programından fon aldı.

Yapay zeka (AI) son yıllarda patlayıcı bir büyüme gördü, ancak büyük ilerlemeye rağmen, AI algoritmalarını çalıştırmak için gereken güç artmaya devam ediyor.

Bunun tam tersine, insan beyni 10 katrilyondan (10.000.000.000.000.000.000) fazla işlem gerçekleştirmek için yalnızca yaklaşık 20W’a ihtiyaç duyar. Bu, modern süper bilgisayar teknolojilerinden 12 kat daha iyi.

“Bu yüzden, beyinden ilham alan bilgi işlem (BIC’ler) olarak bilinen nöronlar, sinapslar ve sinir ağlarıyla insan beyninin yapısını taklit eden yeni donanımlar geliştirmek için yoğun araştırmalar yürütüyoruz. Ancak yapay zeka algoritmalarının enerji tüketimini büyük ölçüde azaltmayı başarmış olsak da, boyut ve enerji verimliliği söz konusu olduğunda BIC’lerin insan beyni kadar verimli olması için daha kat edilmesi gereken uzun bir yol var,” diyor yardımcı doçent Hooman Farkhani Aarhus Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde .

Nano boyutlu bir BIC sisteminin geliştirilmesine yönelik yeni bir proje için Villum Experiment programından 1,9 milyon DKK hibe aldı.

“Başarılı olursak, bir toz tanesinden daha büyük olmayan ve enerji tüketimi o kadar küçük olan ilk BIC sistemine sahip olacağız ki, enerji doğrudan çevredeki ortamdan hasat edilebilecek. Başka bir deyişle, hiçbir güç kaynağına ihtiyaç olmayacak ve bu, daha önce imkansız olan bir dizi yeni AI uygulamasının önünü açacak” diyor Hooman Farkhani.

Proje Spin-Grain adıyla devam ediyor ve Villum Vakfı bünyesindeki Villum Experiment programından toplam yaklaşık 99 milyon DKK hibe alan 51 projeden biri.

Program, “cesur araştırma deneyleri” için para bağışlıyor ve Villum Vakfı’nın kurucusu Villum Kann Rasmussen’e ve hayata karşı yorulmak bilmeyen deneysel yaklaşımına saygılarını sunuyor.

51 deneyin arkasındaki araştırmacılar, doktora öğrencilerinden profesörlere kadar uzanıyor ve çok çeşitli milletleri temsil ediyor. Aarhus Üniversitesi’ne ek olarak, Aalborg Üniversitesi, Kopenhag Üniversitesi, Danimarka Teknik Üniversitesi, Güney Danimarka Üniversitesi, BT Üniversitesi, Roskilde Üniversitesi ve GEUS’a hibe verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama