amerika gazete haberleri haberler
Donanım

DÜNYANIN İLK YAPAY ZEKÂ EVREN SİMÜLATÖRÜ, BİLMEMESİ GEREKEN ŞEYLERİ DE BİLİYOR

Haberde, dünyanın ilk yapay zekâ evren simülatörünün, tıpkı, “çok sayıda kedi ve köpek resmi gösterilerek eğitilen resim tanıma yazılımının, daha sonra filleri de tanıyabilmesi” gibi, normalde bilmemesi gereken şeyleri de bilebildiğine değinilmektedir. Halihazırda zaman içinde milyarlarca yıl geriye doğru seyahat edemediğimiz için, evrenimizin nasıl geliştiğini anlamanın en iyi yollarından biri, bu konuda bildiklerimizi kullanarak, bilgisayar simülasyonları oluşturmaktır.

Bu simülasyonların çoğu iki ana kategoriden birine girmektedir: yavaş ama daha doğru benzetim yapan simülatörler veya hızlı ama daha az doğru benzetim yapan simülatörler. Ancak şimdi, uluslararası bir araştırma ekibi, sistemin eğitilmediği parametreleri değiştirdiğinde bile, evrenin oldukça yüksek, üç boyutlu simülasyonlarını oluşturabilen bir Yapay Zekâ (AI) benzetimi oluşturmuşlardır. Araştırmacılar, Deep Density Displacement Model (D3M) adlı evren simülatörünün böylesi bir yüksek doğruluklu benzetimi nasıl yaptığını henüz çözemediklerini ve bunun çözülmesi gereken büyük bir gizem olduğunu belirtmektedirler.

Araştırmanın sonuçları, “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayınlanmıştır. Araştırmacılar, D3M’ye yerçekiminin evreni şekillendirme biçimini modellemeyi öğretmeyi amaçlamıştır; bu amaçla, D3M sistemini, oldukça doğru benzetimler yapan evren simülatörünün oluşturduğu 8.000 farklı yerçekimi odaklı simülasyonla beslemişlerdir. D3M sistemi, sadece bir simülasyonu 300 saatte oluşturabilmiştir; ancak bu sistem, veriler üzerinde eğitildikten sonra, 600 milyon ışık yılı süren bir evren simülasyonunu sadece 30 milisaniyede üretebilmiştir.

Bu simülasyon, bir simülasyon oluşturmak için birkaç dakikaya ihtiyaç duyan mevcut “hızlı” sistemlerden daha doğru benzetim yapmıştır. Ancak, D3M’nin en ilginç, dikkat çekici şeyi hızı değildir; araştırmacılar, eğitim verilerinde yer almayan parametreleri değiştirdiğinde bile, D3M, evrenin neye benzeyeceğini doğru şekilde benzetme yeteneğini göstermiştir. Örneğin, evrendeki karanlık maddenin yüzdesi değiştirildiğinde, D3M evrenin yeni durumda evriminin nasıl olacağını doğru şekilde benzetebilmiştir. D3M’nin bu ilginç davranışı, fizikçilere, evrenin gelişimini daha iyi anlamalarına yardımcı olmasının yanı sıra, bilgisayar bilimcilerinin yapay zekayı daha iyi anlamalarına yardımcı olma potansiyeline sahiptir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama