amerika gazete haberleri haberler
TeknolojiYazılım

DÜŞÜNCELERİ OKUYARAK KONUŞMAYA ÇEVİREN CİHAZ GELİŞTİRİLDİ

Bilim insanlarının, düşünceleri okuyarak söze döken ve yapay zekayla çalışan bir cihaz geliştirdiğine değinilmektedir. San Francisco’da California Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği deneysel beyin şifre çözücünün, deneklerin beyinlerinden alınan sinyal kayıtlarını, yapay zekâ, otomatik öğrenme ve konuşma sentezleyici ile birleştirdiği belirtilmektedir.

Beyin sinyallerini konuşmaya çevirebilmek için düşünceleri sözlü biçimde ifade etmeyi sağlayan kasları kontrol etmek amacıyla üretilen dürtülerden faydalanılmıştır. İlk aşamada normal konuşabilen 5 gönüllünün beyinlerine elektrotlar yerleştirilmiş, denekler, onlarca test cümlesini okurken, bilim insanları, dudaklar, çene, dil ve gırtlakta sesi sözcüklere dönüştüren yüzden fazla kasa gönderilen nöral dürtüyü kayda almıştır. İkinci aşamada, sinyalleri, kas hareketleri veri tabanıyla eşleştirebilen yapay zekâ sistemi yardımıyla beyin sinyalleri sesli konuşmaya dönüştürülmüştür.

Elde edilen sentezlenmiş konuşmada, dakikada 150 kelime ve yaklaşık %70 doğruluk payıyla cümleler türetildiği vurgulanmıştır. Çalışmayla, ilk kez kişinin beyin etkinliğine dayanarak bütünlüklü sözlü cümleler oluşturabileceği ortaya konmuştur. Üzerinde daha çok çalışılarak mükemmel hale getirilmesi durumunda yapay zekâ cihazının, gelecekte bir gün normal tempoda konuşma kabiliyetlerini kaybeden hastalar üzerinde kullanılabileceği düşünülmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama