amerika gazete haberleri haberler
Yaşam

Ehl-i Kitap cennete girecek mi? Diğer dinlere inananlar cennete gidecek mi?

İslâm inançları açısından Ehl-i kitabın uhrevî durumunu yani âhirette cennete mi yoksa cehenneme mi gidecekleri şu şekilde özetlenebilir: İslâm inancına göre kendisine Hz. Peygamber’in tebliği ulaşmış kişilerin Allah’a, ona ve onun Allah’tan getirdiği haberlerin doğru olduğuna inanması gerekir. Hz. Peygamber’in haberi ulaşmayan fetret ehlinin ise sadece Allah’a iman yükümlülüğü söz konusudur.

Bu çerçevede Ehl-i kitabın konumunu değerlendirecek olursak, Hz. Mûsâ ve Îsâ döneminde yaşayıp onlara inananların tamamı sonuçta kurtuluşa erecektir. Hz. Îsâ’dan sonra yaşayıp Hz. Muhammed’e yetişmeyenler fetret ehlinden sayılıp diğer ehli fetret gibi değerlendirilirler. Son peygamber Muhammed aleyhisselâma yetişip ona iman edenler zaten mümindir ve uhrevî kurtuluşa ereceklerdir.

Hz. Muhammed’i idrak edip, hatta onu görüp de peygamberliğine inanmayanların ise hiçbir mazereti yoktur. Kendisinden sonra yaşayıp onun hakkında doğru bilgilenenler ona inanmakla mükelleftir, inanmadıkları takdirde münkir muamelesi göreceklerdir. Bu konuda yanlış bilgilenenlere gelince, bunların özellikle iletişimin kolaylaştığı asrımızda müslümanlara müracaat edip doğru bilgi almaları ve gereğince inanmaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama