amerika gazete haberleri haberler
Haberler

ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETİCİLERİNİN SEKTÖRDE ZİRVE MÜCADELESİ KIZIŞIYOR

Elektrikli araç üreticisi Rivian’ın Ford’la yaptığı anlaşmaya ve aldığı desteklere değinilmektedir. Ford, Rivian’la yaptığı stratejik anlaşma çerçevesinde Rivian’a 500 milyon $’lık yatırım yapacaktır. Elektrikli araç üretiminde önemli bir aktör olma yolunda ilerleyen Rivian bu senenin başlarında, yaklaşık 650 km menzilli elektrikli kamyonet (pikap) ve cip tarzı (SUV) araçlarını tanıtmıştır. Bu yeni araçlar; Tesla ve Tesla’nın ürettiği Model X SUV ve Model Y Crossover araçları ile rakip olacağa benzemektedir.

Rivian, 2020 sonbaharında satışına başlayacağı R1T pikap ve R1S SUV modelleri için 1000 $ deposit almaktadır. Amazon firması, Şubat’ta Rivian’a 700 milyon $’lık yatırım yapmıştır. General Motors ile bir ortaklık düşüncesi olsa da talep edilen özel hususlardan dolayı, Rivian bu ortaklık fikrinden vazgeçmiştir. Ford yapmış olduğu yatırımla, Rivian’ın elektrik motoru ve bataryalarından faydalanarak yeni araç geliştirecektir. Bu arada Ford kendi sahip olduğu elektrikli araçları geliştirmeye devam etmektedir.

Rivian’ın elektrikli araçlarında güç ve tork 4 bağımsız motor tarafından üretilmekte ve bu güç ve tork her tekerleğe aktarılabilmektedir. Bu sayede, her teker üzerindeki tork kontrol mekanizmasıyla araçta yüksek performans (yüksek hızda viraj alma, zor zeminde yavaş ilerleme) elde edilmektedir. Rivian araçları 180 kilovat güçteki bataryalara sahiptir. 2025’de Rivian’ın ürettiği 6 yeni modelin (pikap ve SUV tarzı araçlar) görücüye çıkması planlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama