amerika gazete haberleri haberler
HaberlerİncelemeTeknoloji

En İyi Online Dizi ve Film Platformları Tavsiye Listesi! 2022 En İyi Dizi ve Film Platformu Hangisi?

Bugün herkes bir içerik tüketicisi. Zamanımız kısıtlı olduğundan, bir içerik izlemek istediğimizde şov başladığında televizyonun önünde olmayabiliriz. Artık TV izleme uygulamasında bile geri alma ve kaçırdığınız programları izleme fırsatınız var.

TV şovları eskisi kadar popüler değil. Online dizi platformları önemli bir başarı ile hayatımıza girdi. Hatta bu platformlar için diziler ve filmler bile yapılıyor. Yani bütçeleri oldukça yüksek. İçeriğin miktarı ve kalitesi arttıkça rekabet şiddetlidir. Yüksek kaliteli TV şovları artık insanların gündemlerini şekillendirmeye başlıyor. Sinemalarda gösterime girmeyen filmler artık ilk kez online platformlarda gösteriliyor. Birçok terkedilmiş film bu platformlarda izlenebilmektedir. Online içerik platformlarında sadece film ve diziler değil, aynı zamanda belgeseller, talk showlar, stand-up komedi ve web sohbet içerikleri de bulunuyor.

Netflix

Netflix ilk akla gelen çevrimiçi içerik platformuydu ve bugün dünyanın en büyük yayın platformu olmaya devam ediyor. Şirket 1997 yılında DVD kiralama hizmeti sunmaya başladı ve Kaliforniya’da Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu. Uygulamanın en büyük patlaması 2012’de gerçekleşti ve uygulamanın şu anda dünya çapında 195 milyondan fazla kullanıcısı var. Türkiye’de 3.5 milyon abonesi bulunan Netflix, 2012 yılından sonra kendi içeriklerini üretmeye başlamış ve bu alana büyük yatırımlar yapmıştır. House of Cards serisinin ilk orijinal içeriğidir.

2022 En İyi Dizi ve Film Platformu Hangisi?

BluTV

Dijital yayın platformları arasında en yaygın marka BluTV’dir. Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren BluTV’nin çok özel orijinalleri de bulunuyor. Platformda çoğu Türk insanına hitap eden yüzlerce yerli ve yabancı eser bulunuyor. Bu eserlerin kalitesinin de yüksek olduğu varsayılmaktadır.

Amazon Prime Video

Amazon Prime Video adından da anlaşılacağı gibi ülkemizdeki faaliyetlerine Amerikan şirketi Amazon’a ait bir video akış hizmeti olarak yeni başlamıştır. Bazı ülkelerde Prime Video aboneliği yeterliyken, bazı ülkelerde Prime Video hizmetine normal bir Amazon Prime üyeliği ile erişilebilir.

Puhu TV

Yerli içerik denilince akla BluTV’den sonra gelen bir diğer platform ise PuhuTV. Ancak BluTV ile arasındaki en büyük fark ücretsiz olmasıdır. Puhu TV dizilerinin yanı sıra eski Türk filmlerini de bu platformda bulabilirsiniz. Puhu Satellite TV’nin yabancı film içeriği bulunmadığını ve 100’den fazla yerli film içeriği bulunduğunu da belirtmek gerekir.

Exxen

Acun Ilıcalı tarafından kurulan Exxen, aylık abonelik karşılığında içerik izleyebileceğiniz yeni bir platformdur. Yenilikçi girişimleriyle tanınan Acun Medya, dijital içerik platformlarına da girerek kısa sürede ivme kazandı.

Bein Connect Türkiye

Bir diğer dijital içerik platformu ise Türkiye’de spor kanallarıyla tanınan Bein Connect Türkiye’dir. Ülkenin en popüler dijital içerik sağlayıcısı 2013 yılında kuruldu. 2017 yılında Digiturk ile birleşerek digiturk platformunda izleyiciyle buluşmuştur. Ayrıca mobil uygulamadan veya bilgisayardan yüzlerce premium filme ve TV şovuna erişebilir ve mobil uygulamadan canlı TV izleme özelliğini kullanabilirsiniz.

MUBİ

Dijital içerik tüketebilen bir diğer platform ise çok yaygın olmasa da MUBI. Ödüllü film ve festivallerin filmlerini bulabileceğiniz bu platformda ve ayrıca farklı filmlere ulaşabileceğiniz MUBI platformunda film izleyebileceğiniz bir diğer platform. Platformun aylık üyelik ücreti 25,99, yıllık üye olmanız halinde 15,99 TL’dir. Bu bağlamda, üyelik için tartışmasız en pahalı dijital platformlardan biridir.

Disney+ Plus

Web dizileri sektöründe rekabet kızışıyor. Disney+Plus’ın dijital TV drama platformlarından biri haline gelmesiyle sektördeki rekabet kızıştı. Netflix, BluTV, Exxen, PuhuTV, Gain ve Amazon Prime’dan sonra Disney+ Plus Türkiye pazarına giriyor. RTÜK tarafından 10 yıl süreyle lisanslanan Disney+ Plus platformu, 14 Haziran 2022’de Türkiye’de yayınlanmaya başlayacak. Disney Plus; Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geographic’in yanı sıra 20th Century Studios, Disney TV Studios, FX, Searchlight Pictures ve daha fazlasından binlerce saatlik TV ve film içeriğine sahiptir. Bu eserlerden 1085 adedi Türkçe dublaj, 1529 adedi Türkçe altyazılıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama