amerika gazete haberleri haberler
Popüler Bilim

EVRENİN SOĞUKLUĞUNDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ

Güneş enerjisine ihtiyaç olmaksızın evrenin soğukluğundan enerji sağlanabileceğine değinilmektedir. Bilindiği üzere güneş panellerinin elektrik üretebilmesi için güneş ışını gerekmektedir. Habere konu olan çalışmada ise enerjinin gece üretilebileceği belirtilmektedir. Güneşten enerji elde edilmesindeki benzer mantığı içeren optoelektronik fizik uygulaması, bu çalışma için de geçerlidir.

Deneysel anlamda elektriği, evrenin soğukluğundan üretecek kızılötesi fotodiyotun şeması aşağıda yer almaktadır. Bilim insanları ilk kez evrenin soğukluğunun kullanılarak, diyot içinde ciddi manada elektrik elde edilebileceğinin mümkün olabileceğini gösterdiler. Gökyüzüne bakan kızılötesi yarı iletken, dünya ile uzay arasındaki sıcaklık farkını kullanarak elektrik üretebilecektir. Bununla ilgili uzayın sonsuzluğunun, termodinamik bir kaynak olduğu belirtilmektedir.

Optoelektronik fizik ile gelen ve giden radyasyon arasında bir simetri olduğu belirtilmektedir. Güneş panellerinin, gelen enerjiden güç aktarmasının tersine; aşağıdaki şemada sistemde negatif aydınlatma etkisi, sıcaklığın yüzeyi terk etmesiyle elektrik üretimine izin verebilmektedir. Bugünün teknolojisi negatif sıcaklık farklılıklarından elektrik üretmede yeterli değildir. Tasarlanan cihazın gerekli yönlendirmeyle, düşük sıcaklık ile mevcut sıcaklığın arasındaki sıcaklık farkının, tasarım aşamasında elektrik üretmede yeterli olacağı düşünülmektedir.

Çalışma kapsamında elde edilen elektriğin teorik manada düşünülenin çok altında olduğu belirtilmektedir. Bilim insanları; sıcaklık farkının tersine işlemesiyle, sıcaktan soğuğa akmasıyla, diyotun düşük miktarda (metrekareye 64 nanowatt) elektrik üretimi yaptığını belirtmektedirler. Burada kullanılan malzemelerin optoelektronik özelliklerinin yükseltilebileceği dile getirilmektedir. Hava koşulları dikkate alındığı zaman, metrekare başına üretimin 4 watt a kadar çıkabileceği hesaplanmaktadır. (Günümüzün güneş panelleri ise metrekareye 100 ile 200 watt arasında değişen elektrik üretebilmektedir)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama