amerika gazete haberleri haberler
Haberler

FEDERAL TİCARET KOMİSYONUNDAN GİZLİLİK İHLALİ CEZASI

Facebook tarafından, tekrarlanan gizlilik ihlalleri nedeniyle uygulanacak mali yaptırımlar için 3 milyar $ ayrıldığının açıklandığı anlatılmaktadır. Son dönemde adı birçok güvenlik ve gizlilik ihlali skandalına karışan Facebook’un, ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından para cezasına çarptırılacağını düşündüğü ve anılan para cezasının, ilk olarak Şubat ayında Washington Post tarafından dile getirildiği üzere geçtiğimiz yıl Mart ayında ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalı ile bağlantılı olduğu vurgulanmaktadır.

2019’un ilk çeyreğine ait finansman verilerini açıklayan şirket tarafından, ceza tutarı için 3 milyar $ ayrıldığının açıklandığı ve bu nedenle oluşacak kayıplarının 5 milyar $’a kadar çıkabileceğini düşündükleri aktarılmaktadır. Konu ile ilgili; şirketin büyümeye devam ettiği, kullanıcı sayısının bir yılda %8 arttığı, çalışan sayısının %36 arttığı ve elde edilen kazanç ile bu veriler bir arada düşünüldüğünde, verilen cezanın Facebook üzerinde sarsıcı bir etkisi olmadığı yorumlarının yapıldığı dile getirilmektedir.

Son dönemde ABD’de yürütülen başkanlık seçimlerine yönelik kampanyalarda, özellikle Demokratlar tarafından, Komisyonun verilecek ceza konusunda daha sert olması gerektiği ve Facebook gibi teknoloji monopollerine karşı daha çok önlem alınması gerektiği açıklamaları yapıldığı vurgulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama