amerika gazete haberleri haberler
İnceleme

FOURSQUARE & YELP GİBİ UYGULAMALAR İLE NELER YAPILABİLİR?

Artık dünyayı kasıp kavuran akıllı telefonlarda, en çok yaptığımız şeylerin başında yer bildirimleri geliyor. Facebook, Twitter vb. sosyal ağlarda ya da Foursquare gibi konum bildirmek için geliştirilmiş uygulamalarla her an arkadaşlarımızın veya yakınlarımızın nerede, neler yaptığını takip edebilmek mümkün. Zaman zaman bu olayın olumsuz yönleri olduğu söylense de hayatta gerçekten işleri kolaylaştırabilecek ya da keyifli etkinlikler yapmamızı sağlayacak çeşitli seçenekler dünyası bu sayede önüne seriliyor.

Bu yazımızda bu tarz uygulamaların sadece yer bildirimi değil, bunun dışında neler yapabileceğini anlatacağız.

Foursquare ve Yelp gibi uygulamalar sadece “check-in” yapacağın veya “buradayım” diyebileceğin uygulamalar değiller. Bu uygulamalar bulunduğunuz mekanlarla ilgili düşüncelerinizi, duygularınızı ve orada çektiğiniz fotoğrafları paylaşabileceğiniz, not verebildiğiniz, mekan bilgisi ve konumunu görebileceğiniz uygulamalardır. Aynı zamanda sizden önce de bu mekan hakkında düşüncelerini yazan, fotoğraflarını yayınlayan, not veren kişileri görerek gitmeyi düşündüğünüz yerle ilgili fikir sahibi olabilir belki de oraya gitmekten vazgeçebilirsiniz. Keza başka bir arkadaşınızın ayak izlerini takip ederek başka bir mekana gitmeniz de mümkün olabilir.

Bu iki dev uygulamaya ek olarak konumun üzerinden sayısız tavsiyelerde bulunabilecek ve özellikle de yabancısı olduğun yerlerde hayat kurtarabilecek ek uygulamalara da sahip. Örneğin Songkick gibi bulunduğun bölgedeki konserleri yada diğer etkinlikleri otomatik olarak gönderen, hatta bunların biletlerini bile almaya olanak sağlayanlar olduğu gibi, en yakındaki Wi-Fi ağlarını gösteren, bunlar gibi bir çok uygulamayı bulabileceğiniz bir uygulama dükkanı da mevcut.

Artık bir yere gitmeden, tatile çıkmadan önce bilgisayar başında saatlerce plan yapmanız yada elinizde bir haritayla önceden mekan araştırması yapmanız gerekmeyecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama