amerika gazete haberleri haberler
YazılımGirişimTeknoloji

Freelance çalışanlar için 7 altın kural! Freelancer çalışanlara tavsiyeler!

1- Ufak bir kaç değişiklik yaparız sonradan..
Bu cümleyi duyduğunuzda “işi kaybetme korkusunu bir kenara bırakıp”, ilk revizyon ücretsiz. Fakat sonrakiler ücretlidir deyin. Bundan korkmayın. Ortaya koyduğunuz bir emek var ve karşınızdaki insan sizin emeğinizi ne kadar sömürebilirsem o kadar kâr gözüyle bakacaktır olaya. Nasıl ki bir gömlek almaya gittiğinizde, şimdilik biraz daralttırın, kilo alırsam genişletirsiniz denildiğinde ilk revizyon dışındakilerin paralı olduğu söyleniyorsa sizin de bunu çok rahatlıkla dile getirebiliyor olmanız gerekiyor.

Niye peki? Bunun sebebi şu. Web konusunda örnek verecek olursak, logoyu küçültelim biraz denecek. Küçülteceksiniz. Sonraki gün, logo çok küçük olmuş onu az büyütelim diyecekler. Büyüteceksiniz. Sonraki seferde, logoyu biraz sağa mı çeksek diyecekler. Dalga mı geçiyorsunuz? diyemediğiniz için 10 kere aynı işlemi yaparsınız. 9 kere işlemi yapıp 1 kere gecikirseniz, geç iş yapıyor olacaksınız. Onun yerine 1. değişiklikten sonra logoyu sağa çek dedikten sonra 15 dakikamı alacak, saatim örneğin 100 lira, 25 lira ödemen gerekiyor diyebilmeniz gerekiyor.

2- Bu aralar ödeme konusunda sıkıntımız var, şimdilik uygun yap sonra…

Ödeme konusunda sıkıntılarının olup olmaması onları ilgilendirir. yaptığınız işin ücretini siz biliyorsunuz. 10 liralık işi 4 liraya yapayım sonra durumları düzelince 10 liraya başka iş verirler gibi bir düşünce sizi zora sokabilir. Çünkü 10 liralık işi 1 defa 4 liraya yaparsanız, sonraki seferinde 10 liralık iş için size 10 değil, 4 bile vermezler. Çünkü daha önce siz onların gözündeki değerinizi %60 küçülttünüz. 10 liraysa fiyat, 10 liradır. Çünkü onların ödeme konusunda hiç bir zaman elleri bol olmayacaktır.

3- Yedekli çalışmanın önemi..

Freelance çalışıyorsanız, mutlaka her yaptığınız adımı yedekleyin. Çünkü insanlar neyi nasıl yapacakları konusunda hiç bir zaman net olamazlar. Şunları şuraya alalım dedikten sonra, kötü durdu eskisi gibi olsun denildiğinde “CTRL-Z” yapılıp geriye dönüleceğini zannederler. Tekrardan uğraşmamak için önceki hallerinin de elinizde olması gerekiyor.

4- Bu iş acil. Sabaha yetişir mi?

İş acil olabilir. Sabaha yetişir mi sorusuna evet demeyin. Hayır, benim özel bir hayatım var ve gece uyumak istiyorum. Sabah bakabilirim diyebilirsiniz. Evet bu cümle çok sert gözükebilir. Hatta o işi kaybedebilirsiniz. Diyelim ki o işi kaybettiniz. Nasıl ayrılacaksınız? Gece çalışmasını istedik haklı olarak gece çalışamam dedi diyecekler sizin için. Peki diğer senaryoya bakalım. İşleri yetişsin diye “iyi niyetle” tamam dediniz. Gece o işi hallettiniz ve gönderdiniz. Kendinizden, ailenizden, zamanınızdan fedakarlık ettiniz. Hepsi iyi niyet. Müşterinin gözünde durumunuz ne peki? Ya biz işleri sallasak ta gece çalışıp bir şekilde yetiştiriyor.. Sonraki gün bir gece işi daha, sonraki gün bir daha, sonraki gün biiiiirrr dahaaa… En son yapmadığınızda yine işi kaybedeceksiniz. Ama nasıl kaybedeceksiniz? A şahsı işimizi yapmadı! olarak.. Oysa ki iyi niyetle başlamıştınız gece çalışmaya değil mi? İyi niyetle değil, olması gerekenle düşünün.

5- Bir günlük iş ya senin için..

Bu cümleyi duyduğunuzda karşıdakine “DUR” deyin. Bu iş gerçekten kaç günlük? Onu sorun. Yapılacak işi madde madde yazın. Karşılarına kaç gün veya kaç saat süreceğini hesaplayın. Bir günlük iş ya diye başlanan işlerin çoğu haftalar sürebiliyor. İşin kötü yanı, siz o iş için haftalarınızı verirken, karşıdaki için o işin değeri hala “bir günlük”.. Ödeme konusunda süper bi tutar beklemeyin. Yaptığınız iş bi günlük çünkü..

6- Ödemeleri kovalayın..

Freelance çalışıyorsanız, muhtemelen ödeme sırasında sonlardasınız ve siz atak yapana kadar da ön sıralara çıkmanız mümkün değil. Sıkışıklar şimdi, sonra öderler zaten diye düşünerek bir “iyi niyet” gazabına uğramayın. İş ticaret, sıkışık olup olmamaları bizi ilgilendirmez. İş yapılmışsa parası alınır. Ne kadar zaman geçerse ödenecek tutar o kadar zor gelir onlara ve en son “yaptığın iş 2 satır kod bu kadar para çok” moduna gelebilir. Dikkat!

7- Maddeleme..

Mutlaka müşteriniz ile ilk başta tüm detayları konuşun. Yapılacakları gerekirse şablon şablon kağıtlara çizin. Kafasında bişeyler canlansın ve maddelendirin. Bu yapılacak, şu yapılacak diye. Alta tutarı da yazıp, imzalayın. İmzalattırın. İş bittiğinde oturun müşteri ile, 1.madde bakın şurası. Yapılmış mı? Evet. Tik atın. 2.Madde. Yapılmış mı? Evet. 34. Madde yapılmış mı? Evet. Kalan bişey var mı? Yok. O zaman şu tutarı ödeyin deyin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama