amerika gazete haberleri haberler
Yazılım

Gerçek Dünya İçinde Sanal Bir Dünya Yaratacak Çoklu Evren Projesi

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde, şirketinin yatırımcılarına umut verici bir çözümden bahsetti. Zuckerberg, şirketin kendisini bir “çoklu evren şirketi” hâline getirme girişiminde olduğunu açıkladı. Zuckerberg’in TheVerge ile yaptığı bir röportajda ortaya çıkan fikir, ‘Ready Player One’ gibi bilim kurgu filmlerinde görülenlere benzer sanal ortamlar oluşturmaya dayanıyor. Proje, kullanıcıların Facebook ve diğer teknoloji devleri tarafından yönlendirilen sanal bir alanda etkileşime girmesini sağlayacak.

Zuckerberg, verdiği röportajda çoklu evreni insanların toplantılar düzenleyebileceği ve başka aktiviteler gerçekleştirebileceği sanal bir ortam olarak anlattı. Bu proje, Facebook’un evrimi olarak görülebilse de şirketin bir nevi iş alanında yaptığı bir değişim olarak nitelendirilebilir. Facebook’un İnternet’te ne kadar güçlü bir etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Nüfuzunu ve gücünü böyle bir çoklu evren inşa etmek için kullanmak isteyen şirketin bu senaryoda çalışabilen bir Oculus’u da zaten var.

Tabii bu projeyi düşünen ilk şirket Facebook değil; sonuncusu da olmayacağı belli. Eğer bu proje ‘elle tutulur’ bir hâl alırsa Microsoft, Apple ve Google gibi şirketler de bu tür özelliklere yanaşabilir. Microsoft, HoloLens’in bir uyarlaması olan ve kullanıcıların hologram olarak toplantı yapmasını sağlayan Holoportation adlı projesini yakın bir zamanda sergilemişti.

Facebook, çoklu evreni oluşturmak için çalışmalarını sürdürse de Zuckerberg, bu fikri gerçekleştirmeye henüz uzak olduklarını da itiraf etti. Ancak Facebook CEO’su, hedefin uzak olması hiçbir zaman ulaşılamayacağı anlamına gelmediğini de belirtiyor.

Facebook’un bu hedefine dair somut gelişmelerden birini geçtiğimiz günlerde görmüştük. Oculus, gerçek hayatı uygulamalara yansıtabilme imkânı tanıyan, Passthrough adlı bir arayüz geliştirdiklerini kısa bir süre önce tanıtmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama