amerika gazete haberleri haberler
Teknoloji

Getir 1 milyar 870 milyon lira zarar yazdı! Getir uygulaması sadece yatırımlarla büyüyor!

Özellikle pandemi döneminde hızlı büyümesi ve sermaye yatırımlarıyla dikkat çeken şirket, son çıkışı dünya medyasının da ilgisini çekti. Getir‘in kurucu ortağı Tuncay Tütek, Bloomberg HT’ye verdiği demeçte, “İşten çıkarmaların %14’ü küresel genel merkez personelini içeriyor. Bunun nedeni yüksek küresel enflasyon.”

Getir’in kurucusu Nazım Salur’un uluslararası medya ajanslarına yaptığı açıklamaya göre, şirketin 2020’deki küresel cirosu 220 milyon dolar civarındayken, 2021’de 1 milyar dolar seviyesine ulaştı. Salur’a göre Getir bazı alanlarda karlı olsa da genel olarak hala kırmızıda. Bunun bir süre daha devam etmesini bekliyor.

Getir, sermaye artırımı ve sermaye azaltımı ile Türkiye’deki operasyonlarından kaynaklanan yaklaşık üç yıllık zararı bilançosundan sildi. 2020 yılında bu sermaye değişikliklerinden Getir, bir önceki döneme göre 219.156.070,15 TL’lik zararı bilançosundan çıkarmıştır.

Getir’in bir önceki yılki (Türkiye operasyonlarından çıkarılan) toplam zararı 1 milyar 870 milyon 115.000 89 TL ve 60 kuruş oldu. Getir’in hizmet vermeye başladığı diğer ülkeler ne olacak? Bu konu hakkında henüz net bir veri yok. Ancak Getir’in yurt dışı işine büyük promosyonlar ve reklam kampanyalarıyla girdiği düşünülürse yapısının Türkiye’den farklı olması beklenmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama