amerika gazete haberleri haberler
Haberler

Google konum verileri paylaşımı konusunda birden fazla eyalet tarafından dava edildi!

Indiana, Texas , Washington eyaleti ve Washington DC’den başsavcılar, Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, Google’a konum verilerini kullanması nedeniyle dava açtıklarını duyurdular. Her yargı alanında ayrı ayrı açılan davalar, arama devinin, şirketi kullanıcıları aldatmak ve gizliliklerini ihlal etmekle suçlayarak, insanların konumlarının izlenmesini durdurmasını “neredeyse imkansız” hale getirdiğini iddia ediyor. DC Başsavcısı Karl A. Racine, Associated Press’in 2018’de Google’ın “açıkça yapmamasını söyleseniz bile hareketlerinizi kaydettiğini” bildirmesinin ardından Google’ın uygulamalarını araştırmaya başladı.

Google’ın, insanların mahremiyetlerini korumasını engellemek için “karanlık desenler” olarak bilinen bir uygulama olan aldatıcı tasarım yöntemleri kullandığını iddia ettiler. Avrupa’da, bu teknikler yakın zamanda Dijital Hizmetler Yasası tarafından yasaklanmıştır. Google, CNET’e e-postayla gönderilen bir bildiride, AP’nin raporundan bu yana konumun erişimini ve yönetimini kolaylaştırmak için yaptığı iyileştirmelerin altını çizdi.

Google sözcüsü José Castañeda, “Başsavcı, ayarlarımızla ilgili yanlış iddialara ve modası geçmiş iddialara dayanan bir dava açıyor.” dedi. “Ürünlerimize her zaman gizlilik özellikleri ekledik ve konum verileri için sağlam kontroller sağladık. Kendimizi şiddetle savunacağız.” Cuma günü Google, Teksas Başsavcısı Ken Paxton tarafından yönetilen ayrı bir çok eyaletli davayı reddetmek için bir dava açtı. Bu dava, Google’ı çevrimiçi reklam rakibi Facebook ile yasadışı bir anlaşmaya varmakla suçladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama