amerika gazete haberleri haberler
YazılımGirişim

Google nedir? Google tarihi nedir? Google ne zaman kuruldu?

En büyük Web arama motoru ve teknoloji dünyasının en etkili şirketlerinden biri. Genel Web aramasına ek olarak Google, çeşitli özel arama araçları ve çok popüler web ve masaüstü yazılımları sunar. Android, YouTube, Chrome tarayıcı ve Haritalar navigasyonu, her biri bir milyardan fazla kişi tarafından kullanılan Google ürünleridir. Ayrıca Google, reklamcılık, yayıncılık, yazılım geliştirme, güvenlik, istatistik, dil çevirisi ve sürücüsüz arabalarla ilgilenmektedir.

Android, dünya çapında lider mobil platformdur ve son derece gizli Google Labs’de üretilmektedir. Google Labs yüksek teknolojinin geleceğini araştırmaktadır. 2015 yılında Google, Google’ı ve tüm projelerini ve satın almalarını içeren bir holding şirketi olan Alphabet’i kurdu.

BackRub Aramasıyla Başladı

1996 yılında, Stanford Üniversitesi öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin, “BackRub” arama motorunu ve benzersiz sayfa sıralamasını geliştirdiler. Sun’ın kurucusu Andy Bechtolsheim ve diğerlerinin yatırımlarıyla Google, Eylül 1998’de kuruldu ve 1999’da Google arama motoru olarak BackRub piyasaya sürüldü.

Google adı “googol”dan geldi, o kadar büyük bir sayı ki (1 artı 100 sıfır). Web’in uçsuz bucaksızlığını ve şirketin büyük emellerini temsil etmek üzere seçilen isim seçimi son derece uygundu.

Temiz Ekran

Google, neredeyse boş olan ilk ana sayfayla kendisini diğer arama sitelerinden ayırdı. Analog modemler üzerinden gelmesi sonsuza kadar süren grafiklerle dolu olmak yerine, Google sayfası hızlı bir şekilde indirildi ve kullanıcılar aramaya başlamadan önce anında bir yanıt hissettiler.

Ancak, hepsinin arkasında inanılmaz derecede sofistike bir altyapı yatmaktadır. Şirket, en az miktarda enerji için en fazla arama motoru gücünü sağlamak için sunucularını düzene sokmuştur. Kendi kendini onaran yazılımını kullanan Google dizinleri tüm dünyaya yansıtılır ve sunucular herhangi bir kesinti olmadan çalışır.

Popülarite Yaklaşımı

Google, “PageRank” olarak adlandırılan arama sonuçlarında sayfaları sıralamak için popülerlik kavramını tanıttı. Diğer sitelerden kendilerine en çok bağlantı verilen sayfalar (“geri bağlantılar”) listede daha üst sıralara yerleştirilir. Web sitelerinin popülaritesi birkaç seviye geriye gidilerek analiz edilir, bu nedenle bir site, popüler olmayan 100 site yerine 25 popüler site bağlantı verdiğinde daha üst sıralarda yer alır. Bugün Google, Web sayfalarını yalnızca popülerlik açısından değil, aynı zamanda sayısız nitelik açısından da analiz etmektedir.


2001’de Usenet tartışma grupları ve 2006’da YouTube ile başlayan Google, değer katan çok sayıda şirket satın aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama